Jednym z najbardziej wrażliwych i słabo chronionych obszarów ciała psa są oczy. Codzienna zabawa, eksplorowanie nowych zarośniętych miejsc, kopanie w ziemi czy wystawianie głowy przez okno w jadącym samochodzie, to tylko niektóre z częstych przyczyn, które prowadzą do urazów psich oczu. Drobne otarcia zazwyczaj nie są groźne, jednak poważne urazy mogą skutkować zakażeniem i utratą wzroku. Szybkie rozpoznanie urazu oka i natychmiastowa reakcja, pozwala uniknąć powikłań, mogących zakończyć się niepełnosprawnością u psa.
Objawy urazów oka u psa
Problemy z okiem i charakterystyczne objawy, mogą wystąpić z powodu wielu różnych chorób przewlekłych, jednak jeśli wystąpiły nagle należy podejrzewać, że doszło do urazu mechanicznego. Charakterystyczne objawy to:
- Widoczna rana w tej okolicy
- Krwawienie
- Drganie powieki
- Mrużenie powieki
- Nadmierne łzawienie
- Przekrwione oko
- Niemożność otwarcia
- Światłowstręt
W przypadku rany i krwawienia, wizyta u weterynarza powinna być natychmiastowa.
Przyczyny urazów oczu u psów
Psy to bardzo żywiołowe i ciekawskie stworzenia, dlatego do urazów może dojść z wielu powodów. Najczęstszymi są:
- Walka z innym psem
- Podrapanie przez kota lub kune
- Zadrapania przez krzaki
- Użądlenie owadów
- Opiłki, piasek i inne drobne przedmioty, które mogą wpaść do oka
- Ekspozycja na chemikalia, nawozy i opryski
- Samookaleczenie wywołane zazwyczaj alergią i świądem.
Najczęściej urazy dotyczą następujących elementów oka
- Uraz rogówki
Pogorszenie wzroku psa, może wynikać z powodu zadrapania rogówki. Uszkodzenie rogówki może być spowodowane przez krzaki czy podrapanie przez kota. Jest to dość wrażliwy element psiego oka a jego uszkodzenie może powodować ból i swędzenie co w konsekwencji prowadzi do dalszego drapania i samookaleczania się przez pupila.
Specjalista oceni oko i wdroży odpowiednie leczenie w postaci antybiotyku w kroplach lub bardziej inwazyjnych zabiegów, które pozwolą na powrót psa do pełni zdrowia.
- Uraz oczodołu
Pęknięcie kości oczodołu w wyniku urazu, może powodować duży ból a także obrzęk. W skrajnych przypadkach złamanie kości oczodołu prowadzi do przesunięcia się oka z jego fizjologicznego położenia. Udzielając psu pierwszej pomocy, naszym głównym zadaniem będzie powstrzymywania go przed zrobieniem sobie większej krzywdy. Natychmiast powinniśmy udać się do weterynarza, gdzie otrzymamy fachową pomoc a przyrządy takie jak kołnierz ochronny pomogą w rekonwalescencji.
- Wyciek z oka
Pewna ilość wydzieliny z oczu psa jest czymś normalnym i nie stanowi powodów do obaw, z kolei większa ilość powinna skłonić nas do szukania przyczyny, o czym pisaliśmy tutaj:
Jeśli jednak w rogu oka zobaczymy znaczną ilość krwi – to najprawdopodobniej doszło do tzw. krwotoku do komory przedniej oka psa. Może być to spowodowane tępym urazem i wymagać interwencji specjalisty. Na szczęście w większości przypadków krew wchłania się samoistnie.
- Uraz powieki
Powieka która, stanowi główną ochronę oka, również może ulec uszkodzeniu. W wyniku urazu może dojść do skaleczenia lub obrzęku powieki co uniemożliwi zamknięcie lub otwarcie oka.
Zraniona, opuchnięta powieka może powodować podrażnienie przedniej części oka a w niektórych przypadkach prowadzić do suchości oka.
Weterynarz powinien zastosować odpowiednie maści i lekarstwa przyspieszających gojenie się rany.
- Uraz penetrujący oka
Psy które biegają po gęstych krzakach, mogą być narażone na przebicie oka przez kolec, wystającą gałąź czy pozostawione śmieci. Nigdy nie wyjmuj ciała obcego z oka i jego okolic, może to pogorszyć sprawę. Powstrzymaj psa przed drapaniem tego obszaru i jak najszybciej przetransportuj go do specjalisty.
Leczenie urazów oka
Niewielkie urazy są leczone antybiotykami w postaci kropel a do rekonwalescencji używa się kołnierzy ochronnych. Ciężkie rany będą wymagać zabiegów chirurgicznych.
Jak zapobiegać urazom oczu u psów
Odpowiednia profilaktyka to podstawa w ochronie narządu wzroku psa. Nigdy nie puszczaj psa samego w miejscach pełnych gałęzi, krzaków i wysokiej trawy. Wyprowadzaj psa na smyczy w miejscach przebywania psów i innych zwierząt, dzięki temu unikniesz możliwej “walki”. Podczas jazdy samochodem, nie pozwalaj wychylać się pupilowi przez okno, zawsze transportuj go w odpowiednim foteliku.