Obecność nadmiernej wydzieliny z oczu psa. Co może oznaczać?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Wydzielina z oczu jest częstym problemem naszych pupili. Wśród niektórych ras jest czymś normalnych a u innych stanowi powód do niepokoju. Zanim podejmiesz decyzję o konsultacji weterynaryjnej, przeczytaj co może ona oznaczać.

 • Niewielka ilość „galaretowatej” wydzieliny, zazwyczaj o poranku.

Łzy odgrywają istotną rolę w prawidłowej pracy oczu.  Dostarczają tlen i odżywiają rogówkę.  Mają też bardzo ważne zadanie, usuwania zanieczyszczeń z powierzchni oka. 

Łzy spływają do wewnętrznych kanalików ocznych. Mieszając się z zanieczyszczeniami jak kurz, resztki naskórka itp. tworzą przeźroczystą lub brązową maź. 

Jej ilość każdego dnia powinna być mniej więcej taka sama a nagromadzoną wydzielinę należy delikatnie usunąć zwilżoną szmatką, tak aby nie wywołać dyskomfortu u psa.

W sytuacji występowania takiej wydzieliny nie powinniśmy się niepokoić. Jednak jeśli zobaczymy znaczny wzrost jej ilości, warto aby psa obejrzał weterynarz.

 • Nadmierne łzawienie

Nadmierne łzawienie z psich oczu, może być objawem wielu stanów chorobowych. Najczęściej występujące to:

 • Alergie
 • Podrażnienia
 • Ciało obce w oku
 • Rana rogówki
 • Jaskra

Jeśli duża ilość łez pojawiła się nagle ale nie powoduje problemów dla psa, warto początkowo obserwować pupila. Może do oczu dostał się piasek lub pył a naturalne mechanizmy jak łzawienie próbują  usunąć ciało obce.

Jednak kiedy oczy stają się czerwone a pies daje wyraźne oznaki dyskomfortu, wizyta u weterynarza jest zalecana.

 • Przebarwienia sierści w okolicach oczu.

Psy z jasną sierścią, często posiadają czerwono – brązowe, przebarwienia w okolicach oczu. Spowodowane jest to pigmentem (porfiryna)  zawartym w łzach. Objaw ten nie powinien niepokoić i stanowi tylko problem kosmetyczny, który można ograniczyć poprzez:

 • Krótkie przycinanie sierści w okolicach oczu.
 • Przecieranie zwilżoną szmatką obszar wokół oczu, kilka razy dziennie.
 • Biało szary śluz.

Zespół suchego oka (KCS) – to schorzenie, które rozwija się gdy układ odpornościowy psa atakuje i niszczy gruczoły wytwarzające łzy.

Ze względu na mniejszą ilość łez, organizm próbuje zrekompensować ich brak produkcją śluzu.  Jednak zazwyczaj jest to bezskuteczny proces – oko staje się podrażnione a powieki sklejone. Pies szukając ukojenia, drapie bolesne miejsce, pogarszając swój stan.

Nie leczone KCS może prowadzić nawet do ślepoty.

W sytuacji wystąpienia zespołu suchego oka, wizyta u weterynarza jest pilną koniecznością.  Leczenie odbywa się za pomocą sztucznych łez, cyklosporyny oraz jej zamienników jak pimecrolimus i tacrolimus.

 • Śluz  w kolorze żółtym lub zielonym.

Jeśli zauważymy u naszych pupili żółtą lub zieloną wydzielinę z oczu – jest to objaw infekcji.  Dodatkowo oko jest zaczerwienione a pies daje nam do zrozumienia, że odczuwa ból w tych okolicach. Jest to stan wymagający wizyty, badania i diagnozy postawionej przez weterynarza.