Głuchota u psa 1

Głuchota u psa. Jak postępować z niesłyszącym pupilem?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Niepełnosprawność u zwierząt to nie tylko, paraliż czy brak kończyn. Głuchota to jeden z powodów upośledzenia sprawności, niewidoczny na pierwszy rzut oka. Należy pamiętać, że niesłyszące psy mogą świetnie sobie radzić, wykorzystując inne zmysły w codziennym życiu.

Głuchota u psa, przyczyny

Podobnie jak u ludzi, u psów wraz z wiekiem może dochodzić do stopniowego osłabienia słuchu aż do całkowitej głuchoty.  Jest to proces wydłużony w czasie i czasem ciężki do zauważenia od razu. Wraz z wiekiem bębenki uszne stają się mniej elastyczne i znacznie gorzej przenoszone są dźwięki.  Kolejnym powodem utraty słuchu może być choroba przewlekła jak infekcyjne zapalenie ucha. Psy mogą także urodzić się głuche z powodu wady genetycznej – za mała ilość komórek barwnikowych, powoduje słabe ukrwienie ślimaka a w konsekwencji obumarcie nerwów. Ta wada najczęściej dotyka psów o białym umaszczeniu, ras takich jak:

  • Dalmatyńczyk
  • Owczarek australijski
  • Duńczyk wielki
  • Welsh corgi

Toksyczny lub wirusowy patogen wpływający na rozwijający się szczenięcy płód może również wywołać u niego  głuchotę.

Weterynarz może przeprowadzić badanie ucha zewnętrznego, przy użyciu:

  • Otoskopu
  • Tomografu komputerowego
  • Rezonansu magnetycznego
  • Badania rentgenowskiego

Oraz przeprowadzić badanie neurologiczne, które pozwolą ocenić przyczynę głuchoty u psów u których doszło do nabycia choroby.

Głuchota u psa 3

Jak rozpoznać, że pies jest głuchy

Rozpoznanie głuchoty u psa jest dość proste. Szczeniaki, które nie słyszą znacznie wolniej się uczą, nie reagują na polecenia słowne ani swoje imiona. Starszy pies, który ogłuchł nie będzie reagował na Twój powrót do domu, dopóki Cię nie wyczuje lub nie zobaczy.

Oceniając czy Twój pies ma problem ze słuchem, można wykonać proste czynności, kiedy jesteśmy poza zasięgiem wzroku:

  • Klaskać w dłonie
  • Gwizdać
  • Dzwonić dzwonkiem do drzwi
  • Piszczeć zabawką

Jeśli nie powoduje to żadnej reakcji u pupila, można założyć że jest głuchy. 

U psów przebywających w licznej hodowli,  głuchota jest trudna do wykrycia, gdyż niesłyszące czworonogi mogą naśladować zachowania reszty stada.

Aby wykryć głuchotę w jednym uchu potrzebne są już badania diagnostyczne przeprowadzone przez specjalistę.

Głuchota u psa wpływ na zdrowie

Brak słuchu u psów, nie powoduje dalszych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku głuchoty wrodzonej i jej genetycznej przyczyny – niedoboru pigmentu, należy uważać na zbyt długie przebywanie psa na słońcu i możliwość oparzeń.

Niesłyszący pies a szkolenie

Głuche psy bardzo szybko uczą się wykorzystywać pozostałe zmysły w codziennym życiu. Bacznie obserwują otoczenie i zwracają uwagę na sygnały ręczne jakie im wydajemy oraz naszą mowę ciała.  Warto skorzystać z usług trenera, który miał już doświadczenie z takimi psami.

Głuchota nabyta u psa –  leczenie

Jeśli przyczyną choroby jest niedrożność zewnętrznego kanału słuchowego, zazwyczaj ustępuje ona po odpowiednim leczeniu chirurgicznym.

W przypadku infekcji bakteryjnych ucha, powodujących niedosłuch, odpowiednia antybiotykoterapia powinna być leczeniem pierwszego rzutu.

Głuchota spowodowana urazami lub wpływem leków działających toksycznie na uszy, źle rokuje i zazwyczaj nie udaje się przywrócić psu słuchu.

Głuchota u psa 2

Niebezpieczeństwa jakie mogą dotknąć głuchego psa

Za każdym razem wychodząc na spacer ze swoim psem należy pamiętać, że jest on głuchy. Dlatego trzeba mieć to na uwadzę i wziąć odpowiedzialność za jego zdrowie i życie.  Nasz pupil nie słyszy nadjeżdżającego samochodu ani naszego wołania, stąd nigdy nie powinien być spuszczany ze smyczy w ruchu ulicznym i nieznanych miejscach.

Należy unikać zakradania się i straszenia psa – powoduje to u nich niepotrzebny stres a także agresję. Mieszkając z dziećmi, powinniśmy nauczyć je szacunku i odpowiedniego obchodzenia się z niepełnosprawnym psem.