Chrapanie u psa

Przyczyny chrapania u psa. Kiedy powinno nas niepokoić?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Chrapanie przez psa może być uciążliwe dla innych osób, tak samo jak chrapanie człowieka. Może ono zakłócać sen a także codzienne czynności jak chociażby oglądanie telewizji czy czytanie książki.

Dlaczego psy chrapią?

Podobnie jak u ludzi, chrapanie u psów jest spowodowane zakłóconym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Wprawione w drgania tkanki miękkie w gardle wydają charakterystyczny dźwięk.  Podczas snu, kiedy mięśnie są rozluźnione, dochodzi do opadnięcia podniebienia i języczka, częściowego zamknięcia światła dróg oddechowych i zablokowania płynnego przepływu powietrza.

Przyczyn chrapania jest wiele, zazwyczaj dotyka psy z nieprawidłową anatomią czaszkiobrzękiem dróg oddechowych czy śpiące w niefizjologicznej pozycji.

Chrapanie u psa

U większości psów chrapanie, nie wzbudza podejrzeń a ich opiekunowie uważają to za coś zupełnie normalnego.  Chrapanie jest powszechne, jednak nie zawsze powinniśmy je ignorować, gdyż może być objawem poważniejszego problemu, dotykającego naszego pupila.

Niektóre rasy psów, o charakterystycznym krótkim pysku, ze względu na swoją anatomiczną budowę czaszki chrapią znacznie częściej niż inne. Jest to spowodowane zbyt małą ilością miejsca w jamie ustnej, przez co drogi oddechowe psa są ściśnięte a swobodny przepływ powietrza utrudniony. Problem ten dotyczy między innymi psów ras takich jak:

  • Mopsy
  • Buldogi francuskie
  • Shih tzu

Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS), bo o nim tu mowa, oprócz charakterystycznego chrapania powoduje takie objawy jak:

  • Głośne oddychanie, sapanie
  • Duszność
  • Sinicę
  • Bezdech nocny
  • Wymioty
  • Krztuszenie się podczas spożywania pokarmów czy picia wody

Nasilony problem chrapania u psów z BOAS, powinien być powodem do konsultacji weterynaryjnej i podjęciu decyzji o leczeniu, często chirurgicznym aby pozwolić psu na większy komfort życia.

Pozagenetyczne przyczyny chrapania u psa

Jak pisaliśmy wyżej najczęstszym powodem chrapania jest BOAS. Jednak oprócz genetyki i skłonności do chrapania z tym związanej, psy mogą chrapać z takich powodów jak:

  • Pozycja w jakiej śpią

Jeśli zauważymy, że chrapanie u psa występuje tylko wtedy, kiedy przyjmuję wybraną pozycję podczas snu (np. zwinięty kłębek lub na plecach), to jest to tzw. chrapanie pozycyjne i nie stanowi powodów do niepokoju.

  • Bezdech senny

Mechanizm powstawania jest taki sam jak u ludzi. Psy podczas snu, przestają oddychać na kilka sekund co później rekompensują głośnym nabraniem powietrza. Ten groźny problem, na szczęście występuje rzadko u psów.

  • Otyłość

Nabyta przyczyna chrapania. Nadmiar tkanki tłuszczowej może uciskać na tkanki miękkie, przez co zwężać drogi oddechowe i utrudniać swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo otyłość u psów z BOAS, może dodatkowo nasilać problem.

  • Alergia

Czasami nasilona alergia może powodować nieżyt nosa i utrudniać swobodne oddychanie, a to objawiać się nocnym chrapaniem.

  • Choroby układu oddechowego

Schorzenia, które dotykają dróg oddechowych, jak np. kaszel kenelowy, mogą powodować stan zapalny i zakłócać swobodny przepływ powietrza, powodując wydawanie charakterystycznych dźwięków. 

Chrapanie u psa

Głośność chrapania przez psy – przyczyny

Jedne psy chrapią głośniej drugie ciszej. Powód tej różnicy jest prosty i zależy od szybkości oddychania oraz poziomu niedrożności jaki zachodzi w drogach oddechowych.

Ten drugi powód, sprawia że im głośniejsze chrapanie tym większy powód do niepokoju.

Chrapanie u psa – możliwości leczenia

Podstawą w leczeniu problemów z chrapaniem u psów, jest określenie ich przyczyny, W przypadku ras narażonych na syndrom brachycefaliczny, konieczna będzie wizyta u weterynarza, który po badaniach wskaże najlepsze możliwe rozwiązania – farmakoterapia czy operacja.

Jeśli psy chrapią z powodu przyjętej pozycji do spania, z pomocą może przyjść legowisko z podnoszonymi bokami, które pozwoli oprzeć głowę i udrożnić drogi oddechowe.

W przypadku otyłych psów, powinniśmy zmienić ich nawyki żywieniowe, wdrożyć większą ilość aktywności fizycznej, aby w konsekwencji uzyskać spadek wagi. Warto także wypróbować nawilżacz powietrza, powinien on w jakimś stopniu zmniejszyć nasilenie dolegliwości.