Dlaczego pies mnie liże

Dlaczego pies mnie liże? Co oznacza to zachowanie?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy w różny sposób okazują swoje uczucia swoim właścicielom. Jednym z nich jest lizanie. W rzeczywistości ma ono też wiele innych funkcji, między innymi poznawcze, pielęgnacyjne, smakowe, komunikacyjne,. 

Aby określić w jakim celu pies nas liże, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jak miejsce, czas czy nasze zachowanie.

Dlaczego psy liżą?

Lizanie to naturalny psi odruch. Według badań to zachowanie uwalnia endorfiny i dopamine, dzięki którym psy czują się szczęśliwe, zrelaksowane i spokojne.  Dodatkowo wiadomo, że zawarte w ślinie psa substancje, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, stąd lizanie ran jest formą leczenia.

Psy liżą od najmłodszych lat

Matki liżą swoje szczenięta aby je oczyścić i pobudzić do życia, zaraz po narodzeniu. W pierwszych tygodniach życia, lizanie przez matke, stymuluje u szczeniąt odruch oddawania kału i moczu. To sprawia, że szczeniaki uczą się jak wykorzystywać język w codziennych sytuacjach – liżą starsze psy w tym matkę, aby je uspokoić, czy wzajemnie okazując uczucia i pocieszając się.

Dlaczego pies mnie liże

Pies liże człowieka aby uzupełnić zmysł węchu

Lizanie uzupełnia u psów zmysł węchu, podobnie jak ludzie, czworonogi rozróżniają smaki – słodki, gorzki, słony, kwaśny.  Jednak ze względu na małą ilość kubków smakowych, kiedy podejmują decyzję o jedzeniu, pomagają sobie zmysłem węchu. Lubią lizać nasze dłonie, twarz czy stopy, gdyż mają silny smak i zapach. U ludzi:

  • Gruczoły ekrynowe występują na powierzchni całej skóry z wyjątkiem warg. Wydzielają słony, bezwonny płyn.
  • Gruczoły apokrynowe tzw.  zapachowe gruczoły potowe. Wydzielany przez nie płyn reaguje  z bakteriami dając mocny zapach ciała. Najwięcej wydziela się go pod pachami i w pachwinie.

Te wszystkie smaki i zapachy, jakie fizjologicznie wydziela człowiek sprawiają, że psy nie mogą oprzeć się lizaniu nas.

Dlaczego pies chce lizać ręce opiekuna?

Ręce to części ciała, których najczęściej używamy podczas codziennych czynności, przez co zbierają się na nich liczne zapachy i smaki – innych ludzi, zwierząt czy przedmiotów.  Psy, z natury ciekawskie stworzenia, nie oprą się aby nie polizać tej “burzy” smaków i zapachów.

Dlaczego pies mnie liże

Dlaczego pies liże mi twarz i usta?

Podobnie jak ręce, twarz jest narażona na różne czynniki środowiskowe gdyż zbierają się na niej liczne smaki i zapachy. Dodatkowo jest to obszar pracy obydwu rodzaju gruczołów co sprawia, że psy czują silny zapach a także słony posmak, który bardzo im się podoba. Dodatkowo po jedzeniu na naszych ustach, zbierają się liczne zapachy, które nie umknął wyczulonemu psiemu nosowi. Często widzimy jak po jedzeniu, pupil chce nam polizać bezpośrednio usta, dając w ten sposób “buziaki”

Dlaczego pies liże uszy człowiekowi?

Uszy to miejsce działania gruczołów apokrynowych a także gruczołów woskowinowych, przez co jest to obszar intensywnie wydzielanego zapachu, co bardzo kusi pupila aby dodatkowo posmakować tych miejsc.

Psy liżą sobie nawzajem uszy w celu wyczesania się. Jest to dla nich bardzo wrażliwy obszar, dlatego dopuszczają do tych czynności tylko czworonogi, którym bardzo ufają.

Nadmierne lizanie – kiedy jest powodem do niepokoju?

Natrętne lizanie w odpowiedzi na jakieś zdarzenie, jest objawem stresu i niepokoju. Pies który nadmiernie  liże człowieka, komunikuje tym swój niepokój i próbuje zebrać więcej informacji .

Z medycznego punktu widzenia, nadmierne lizanie to nie tylko pielęgnacja ale także objaw alergii, infekcji lub bólu w danym obszarze.