Jak nauczyć psa komendy – zostań

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Nauczenie psa zostawać w danym miejscu, to bardzo przydatna umiejętność, mogąca się przydać w wielu sytuacjach.  Dzięki niej, w deszczowe dni zaczeka przed wejściem do domu zanim przygotujesz ręcznik do wytarcia łap czy poczeka w pokoju kiedy idziesz otworzyć drzwi w mieszkaniu.  Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, że Twój pies idealnie opanuje komendę „zostań”, nie możesz zostawiać go bez opieki w miejscu publicznym.

Nauka psa komendy „zostań” – poradnik

  • Zacznij od zabrania psa, w miejsce gdzie nikt nie będzie Was rozpraszał a on będzie mógł się skupić na ćwiczeniach.   Wybierz pozycję w jakiej ma wykonywać komendę – siedząca, leżąca lub stojąca oraz słowo wskazujące np: zostań lub czekaj.
  • Spraw by pies zajął wybraną pozycję wyjściową.  Daj psu słowne polecenie „zostań”, następnie podnieś otwartą dłoń dając mu w ten sposób sygnał aby się nie ruszał. Nagradzaj psa jeśli się nie ruszy. Powtarzaj kilka razy.
  • Jeśli punkt 2 będzie już opanowany, przejdź do kolejnego etapu.  Rób to samo co wcześniej jednak bez dawania sygnału ręką oraz zrywając kontakt wzrokowy. Jeśli mimo to pies zostaje na swoim miejscu nagradzaj go.
  • Kolejny etap to powtarzanie punktu 3, jednak wydłużając coraz bardziej czas przebywania psa w wyznaczonej pozycji.   
  • Następny krok to zwiększenie dystansu między Tobą a psem. Wydaj komendę i oddal się od psa na parę kroków.
  • Jeśli pies opanuje wyżej wymienione punkty, zacznij wydawać komendę i znikać z pola widzenia psa, jeśli nie podąży za Tobą wróć i daj mu smakołyk. Możesz zacząć trening w innych miejscach. Pamiętaj, że kiedy chcesz zwolnić psa z wykonywanego polecenia musisz być obok.  Wołanie psa do siebie, przebywając np. w innym pokoju może dezorientować psa.

Pamiętaj nigdy nie karaj swojego psa, jeśli nauka przychodzi mu z trudem. Efekty osiągane przez nagradzanie przychodzą szybciej.