Jak nauczyć psa komendy – daj łapę? Poradnik szkoleniowy

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Nauczenie psa podawać łapę na polecenie, to sztuczka, która szczególnie cieszy właścicieli psów. Pozwala nawiązać bliskie relacje z pupilem i pochwalić się jego umiejętnościami przed znajomymi.  Jeśli pies opanował już komendę siad o której pisaliśmy, powinien przyjąć tą pozycję przed podaniem łapki.

Przeczytaj jak trenować z psem aby został mistrzem w przybijaniu „piątki” i podawaniu łapy.

Nauka i trening  komendy – Daj łapę

Rozpoczynając pracę z psem, ważnym elementem będzie odpowiednie miejsce do nauki. Pies musi się wyciszyć i skupić na swoich zadaniach. Tak więc zabierz go do miejsca gdzie nikt ani nic Wam nie będzie przeszkadzał.  Aby skutecznie szkolić psa, potrzebne będzie odpowiednie nagradzanie.  Zabierz ze sobą ulubione smakołyki swojego pupila.

  • Zaciśnij smakołyk w dłoni i trzymaj go przed psem

Początkowo pies będzie wąchał i lizał Twoją dłoń. Zaczekaj aż wyciągnie swoją łapę i zacznie dotykać nią Twojej ręki. Jeśli to zrobi, pochwal go i podaj mu smakołyk.

  • Powtarzaj wyżej wymienioną czynność

Trenuj z psem w jego tempie, jeśli czuje się znudzony przerwij naukę. Skupiony pies chłonie naukę dużo efektywniej.

  • Ćwicz bez smakołyka w zamkniętej dłoni

Trzymaj zaciśniętą dłoń przed psem. Zaczekaj aż pies dotknie łapą Twojej dłoni. Następnie pochwal go i podaj smakołyk z drugiej ręki.  Trenuj w krótkich sesjach dziennych ( około 20 minut)

  • Rozpocznij naukę z otwartą dłonią

Kolejny etap nauki, będzie obejmował podawanie psu otwartej ręki. Jeśli wystawi swoją łapę aby dotknąć Twojej, pochwal go i nagródź smakołykiem.

  • Wprowadź do szkolenia słowną komendę

Chcąc aby wykonywanie „sztuczek” przez psa wyglądało efektownie, wprowadź głosową komendę po której pies wystawi swoją łapkę. „Daj łapę” to najczęściej wykorzystywany zwrot do nauki tej komendy. Zanim wyciągniesz rękę aby ćwiczyć punkt 4, wypowiedź wyraźnie polecenie.

  • Zacznij ćwiczyć bez smakołyków

Trenuj z psem w każdej wolnej chwili. Wydaj komendę a gdy pies poda swoją łapkę, pochwal go słownie lub gestem. Od czasu do czasu możesz wrócić do treningu z smakołykiem.

Pamiętaj, że nie ważne ile lat ma Twój pies – czy jest szczeniakiem czy psim seniorem. Psy uwielbiają się uczyć i spędzać czas z Tobą. Stymulacja  intelektualna psa jest tak samo ważna jak jego aktywność fizyczna.