Jak nauczyć psa szczekać na komendę. Poradnik szkoleniowy

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Szczekanie to instynktowna czynność, jaką pies wykonuje w odpowiedzi na różne sytuacje. Nauka komendy „daj głos”, powinna przyjść mu naturalnie łatwo, bez długich godzin spędzonych na ćwiczeniach. 

Planując trening, warto znaleźć miejsce  w którym nikt ani nic nie będzie rozpraszało uwagi naszego pupila. Zdrowe przekąski jako nagroda, to podstawa osiągnięcia sukcesu. Wybierz komendę na usłyszenie której,  pies ma zacząć szczekać – najpopularniejsza to „daj głos”.

Nauka psa komendy „daj głos”. Poradnik.

 1. Pokaż psu, że masz uwielbiany przez niego smakołyk.  Musisz sprawić aby pies skoncentrował się tylko na nim.
 2. Kuś psa przekąską, którą posiadasz – pokazuj mu ją ale jeszcze nie dawaj.
 3. Pies może początkowo skomleć, prosząc w ten sposób o nagrodę. 
  1. Ważne aby nie ulegać pokusie i nagrodzić go kiedy zaszczeka. W przypadku jeśli sama chęć otrzymania przysmaku, nie sprawia, że pies szczeka, możesz wykonać czynność, przez którą zazwyczaj daje głos- np. zadzwonić dzwonkiem do drzwi.
  2. Kiedy pies zaszczeka, daj mu smakołyk i pogłaskaj wielokrotnie. Celem tego działania jest wzbudzenie w nim ekscytacji i poczucia, że to co robi jest dobre. Ważne aby otrzymał przysmak od razu jak zaszczeka, w przeciwnym razie może nie skojarzyć za co został nagrodzony.
 4. Kontynuuj trening nie przesadzając z jego codzienną długością. 10 minutowe sesje, będą w zupełności wystarczające.
 5. Wprowadź wybraną komendę słowną. Stanowczo powiedz „daj głos” przed tym jak pies zaszczeka aby otrzymać smakołyk.
 6. Kontynuuj treningi w krótkich seriach. Pies kojarzy już polecenie ” daj głos” z szczekaniem. Jeśli wykona polecenie, nagradzaj go.
 7. Jeśli pies opanował szczekanie na komendę, czas wyeliminować z ćwiczeń przysmak jako nagrodę. Możesz dalej głaskać i czule mówić „dobry pies” do swojego pupila po prawidłowym wykonaniu polecenia „daj głos”
 8. Ćwicz z psem w różnym środowisku – na spacerze w parku, w mieście, w domu. Wzmocnij ton głosu aby pomimo rozpraszającego środowiska, pies mógł Cię wyraźnie usłyszeć i zrozumieć.

Pamiętaj,  że podczas szkolenia musisz nagradzać psa tylko wtedy, gdy szczeka na Twoją komendę. W przeciwnym razie możesz sprawić, że Twój pupil będzie hałasował całymi dniami.