Shih-tzu charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Lwi pies bo to w języku chińskim oznacza nazwa rasy shih tzu, to spokojny i pełen miłości do swoich właścicieli pupil, który z drapieżnym charakterem lwa nie ma nic wspólnego.  Czułe, szczęśliwe, towarzyskie zwierzęta, już od czasów starożytnych czuły się komfortowo w bliskim kontakcie z ludźmi, znajdując miejsce nawet na kolanach cesarzy.

Badania dowodzą, że rasa shih-tzu należy do 14 najstarszych ras na świecie a odkryte w chinach skamieniałości szczątki dowodzą, że psy były już tam obecne 8000 lat temu. Nie ma dokładnych informacji jak powstała rasa, według części podań uważa się, że została wyhodowana przez tybetańskich mnichów i podarowana rodzinie królewskiej w Chinach. Inne dane sugerują, że jest to krzyżówka  ras z pekińczykiem lub ihasa apso. Niezależnie od tego gdzie dokładnie powstała rasa, pewne jest, że były cenionym towarzyszem człowieka już od najdawniejszych czasów co potwierdzają rzeźby, obrazy i pisma z lat panowania dynastii Tang.  Natomiast w dynastii Ming chińskie rodziny królewskie, hodowały te małe lwy opisując je jako inteligentne i potulne.

Shih-tzu to psy, które zostały wyhodowane do kochania ludzi. Nie pilnują, nie polują ani nie pomogą przy wypasie zwierząt hodowlanych. Ich zadaniem jest być towarzyszem człowieka.

Nadają się zarówno do mieszkania w bloku jak i w domku na wsi.

Ich charakterystyczną cechą jest przodozgryz. Dolna szczęka jest większa niż górna, przez co zachodzi na górne zęby.

Jedną z legend jakie krążą wokół tej rasy jest ta w której Budda podczas podróży został napadnięty, a shih tzu w jego obronie zmienił się w lwa.

W 1928 roku para tej rasy  – samiec i samica,  zostały przywiezione do Angli.

Waga i rozmiar shih-tzu

Psy tej rasy osiągają około 26 cm wzrostu a ich waga oscyluje w granicach 7 kilogramów.

Charakter shih-tzu

Tak jak pisaliśmy wyżej. Psy tej rasy zostały wyhodowane tylko w jednym celu, aby być towarzyszem człowieka. Nie można od nich oczekiwać, że będą pilnować domu, polować czy pomagać w zaganianiu zwierząt. Okazywanie miłości swoim opiekunom, to ich główny cel dla którego się narodziły, a ulubionym miejscem są ich kolana. 

Czasami zdarzy się, że shih-tzu zaszczeka na obce osoby wchodzące do mieszkania, jednak szybko będzie chciał się z nimi zaprzyjaźnić.

Nie ma dla nich znaczenia gdzie mieszkają byle razem ze swoim opiekunem. Lubią spędzać czas na dworze jednak nie nadają się do stałego tam przebywania.

Nie jest to rasa zbyt aktywnych psów, zadowoli się krótkim spacerem a większość czasu będzie chciał spędzić w domu. Ze względu na anatomiczną budowę swojej głowy, shih tzu źle znosi  upały. W gorące dni zdecydowanie powinny pozostać w pomieszczeniu. Rasa tych psów jest z natury posłuszna i przyjazna ale wczesna socjalizacja jest konieczna jak w przypadku każdego spa.

Shih-tzu choroby

Shih -tzu uchodzą za zdrowe psy, jednak jak każda rasa mają predyspozycje do występowania wybranych schorzeń.  Najczęstsze z nich to:

  • Alergie

Shih-tzu uchodzą za psy ze skłonnościami do uczuleń. Najczęściej występujące alergie u psów, to:

  • Pokarmowa, którą leczy się poprzez wyeliminowanie pewnych składników z diety psa  
  • Kontaktowa powstająca poprzez wpływ miejscowego materiału jak na przykład wypełnienie legowiska. Więcej o tego typu alergiach i radzeniu sobie z nimi możesz przeczytać tutaj: Alergie na tworzywa sztuczne u psów
  • Wziewna, spowodowana przez alergeny przenoszone drogą powietrzną jak pyłki czy kurz
  • Zwichnięcie rzepki

Staw kolany wysuwa się z swojego fizjologicznego miejsca co powoduje ból u psa i problemy z poruszaniem.

  • Dysplazja stawu biodrowego

Schorzenie, które najczęściej występuje u psów ras dużych, jednak też może przytrafić się shih tzu. Przyczyną tej choroby jest fizjologiczne niedopasowanie kształtów, elementów tworzących stawy. Objawia się ono:

  • Problemem z wstawanie i kładzeniem się
  • Trudności z wyskakiwaniem 
  • Problem z chodzeniem po schodach
  • Kulawizn na jednej lub obu kończynach tylnych
  • Niechęć do wykonywania ruchu
  • Kamica dróg moczowych i infekcja pęcherza

Przyczyn  tych chorób jest wiele, między innymi  genetyczne uwarunkowania, dieta z nadmierną ilością białka, magnezu i fosforu, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów co prowadzi do zastoju i rozwoju bakterii. Problemy z oddawaniem moczu czy krwiomocz powinien być od razu konsultowany z weterynarzem.

  • Choroby oczu

Popularne wśród shih-tzu ze względu na ich fizjologiczne ułożenie oczu – wytrzeszcz. Dokładnie problem polega na:

  • Zapaleniu rogówki
  • Dystychiozie
  • Ektopii rzęsek
  • Zaniku siatkówki
  • Suchym oku

Ze względu na predyspozycje do chorób oczu, wymagana jest natychmiastowa kontrola u weterynarza w przypadku zauważenia u pupila zaczerwienienia, nadmiernego łzawienia czy podrażnienia oka.

  • Infekcja ucha

Opadające uszy stanowią świetne miejsce dla rozwoju bakterii. Dlatego często ich kontrola pod kątem infekcji jest obowiązkowa.

  • Problemy z zębami

Zęby mleczne shih-tzu mogą pozostać mimo wyrzynania się zębów stałych. Może prowadzić to do złego ustawienia zębów stałych w szczęce i wymagać usunięcia „mleczaków” przez weterynarza.

  • Przepuklina pępkowa

Bardzo często spotykane schorzenie u tej rasy, spowodowane opóźnionym zamknięciem linii środkowej brzucha. Małe przepukliny przemijają samoistnie wraz z wiekiem w innym przypadku konieczna jest operacja.

  • Wrodzona przetoka wrotno-systemowa

Wrodzona wada, polegająca na omijaniu przez krew wątroby, przez co nie zostaje ona prawidłowo oczyszczona z toksyn. Leczeniem z wyboru jest operacja.

Shih-tzu zalecana ilość pożywienia

Behawioryści zalecają od pół do 1 szklanki suchej karmy. Jednak karmiąc pupila  w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę takie czynniki jak wiek, poziom aktywności fizycznej czy obecny poziom tkanki tłuszczowej i na tej podstawie ustalić ile pokarmu potrzebuje nasz pies.

Pielęgnacja psów rasy shih-tzu

Długi i jedwabisty płaszcz shih-tzu występuje w kilku kolorach:

  • Czarnym
  • Czarno – białym
  • Szaro – białym
  • Rudo – biały

Aby utrzymać sierść w dobrej kondycji, konieczne jest codzienne czesanie psa oraz jego kąpiel nawet raz w tygodniu. 

Pazury powinny być przycinane raz w miesiącu jeśli nie ściera ich naturalnie. Uszy należy sprawdzać pod kątem objawów infekcji raz  w tygodniu oraz przecierać je wilgotnym wacikiem o naturalnym pH.

Pyszczek shih tzu również wymaga codziennej pielęgnacji. Wydzielina z oczu i resztki po jedzeniu lubią pozostawać na sierści a więc ich przetarcie ciepłą wodą jest konieczne.

Ważne aby dobrze zadbać o zęby shih-tzu. Regularne szczotkowanie jest obowiązkowe jeśli chcemy aby nasz pupil cieszył się zdrowymi zębami i dziąsłami.

Więcej porad dotyczących opieki i pielęgnacji pupili można znaleźć tutaj: Opieka nad pupilem