Podobnie jak ludzie psy mogą doznać nagłych, ciężkich stanów zdrowia. Jednym z nich jest udar mózgu. Chociaż ryzyko jego wystąpienia u czworonogów jest znacznie niższe niż u ludzi, to zdarzają się i są niebezpieczne. Jeśli jesteś świadkiem udaru u swojego ukochanego pupila, ważne aby zachować zimną krew i szybko zapewnić udzielenie potrzebnej pomocy.
Czym jest udar mózgu?
Udar mózgu to nagła jednostka chorobowa, powodująca częsciowe obumarcie tego narządu, spowodowane brakiem dopływu krwi.
Wyróżniamy udar:
- Niedokrwienny – stan w którym tętnica zaopatrująca mózg w krew zostaje zamknięta ( Zdecydowana większość udarów)
- Krwotoczny – Kiedy dochodzi do pęknięcia tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie a w konsekwencji braku dotarcia krwi do miejsca docelowego.
Udary mózgu u psów, często występują nagle i bez ostrzeżenia. Zakres uszkodzenia mózgu różni się w zależności od dotkniętej, niedokrwieniem części.
Rozległy udar może sprawić, że pies dozna niedowładów ( co znacznie pogorszy jakość jego życia) lub nawet śmierci. Jednak psy, które szybko otrzymały fachową pomoc a następnie przechodzą profesjonalne leczenie podtrzymujące, mają dobre rokowanie.
Psy mogą doświadczyć też innego stanu chorobowego – udaru kręgosłupa, dającego objawy jak udar mózgu. Występuje on w przypadku oderwania się elementu krążka międzykręgowego, który trafia do krwioobiegu a następnie powoduje zamknięcie, jednego z naczyń doprowadzajacego krew do rdzenia kręgowego.
Przyczyny udaru mózgu u psa.
Podobnie jak u ludzi, ryzykiem wystąpienia udaru mózgu bardziej obciążone są starsze psy. Jeśli chodzi o udar kręgosłupa, to psy aktywne, dużych ras są bardziej narażone.
Choroby współistniejące jak cukrzyca, niewydolnośc nerek, choroby układy krążenia czy zespół Cushinga mogą wpływać na wzrost ryzyka nagłego niedokrwienia mózgu. Stąd istotne jest ich prawidłowe leczenie.
Należy jednak pamiętać, że udary mózgu u 50% psów występują bez przyczyny.
Objawy udaru mózgu u psa.
Symptomy jakie występują u psów, w początkowej fazie niedokrwienia mogą być subtelne i trudne do zauważenia. Jednak nie leczone, mogą w szybkim czasie doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia – im dłuższy czas od wystąpienia objawów, tym cięższe i trwałe mogą być zmiany neurologiczne u naszych czworonogów.
Większość udarów diagnozowane jest dopiero po wykonaniu rezonansu magnetycznego, jednak typowe oznaki, które świadczą, że Twój pies może mieć udar to:
- Utrata równowagi
- Przechylanie głowy na jedną, osłabioną stronę
- Zaburzenia widzenia
- Wymioty
- Utrata przytomności
- Niedowłady kończyn
- Drgawki
Leczenie udaru mózgu u psa.
Jeśli wystąpią, któreś z wyżej wymienionych objawów, to powinieneś udać się z swoim psem do weterynarza. Sine dziąsła mogą świadczyć o niedotlenieniu, stąd szybka interwencja specjalisty jest niezbędna. Jeśli wystąpią problemy z równowagą należy zabezpieczyć psa przed ewentualnymi urazami do których może dojść.
Dokładne badanie fizykalne oraz tomograf lub rezonans mózgu może być niezbędny do postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia właściwego leczenia. Należy pamiętać, że w przypadku udaru strata czasu to strata mózgu.
Udar niedokrwienny u psów leczenie:
- Monitorowanie i korekta podstawowych funkcji organizmu ( ciśnienie, saturacja, temperatura)
- Leczneie trombolityczne u psów, polegające na rozpuszczeniu skrzepów jest nie realne ze względu na małe okienko czasowe w którym można by je wykonać. Wiąże się to też z dużym ryzykiem krwotoków.
- Terapia sterydowa, nie przynosi wymaganych korzyści a może powodować ryzyko powikłań jelitowo – żołądkowych.
Udar krwotoczny u psów leczenie:
- Monitorowanie i korekta podstawowych funkcji organizmu ( ciśnienie, saturacja, temperatura)
- Terapia mannitolem w celu leczenie podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego (0.25-1.0 gram iv, co 8 godzin).
- U psów z dużymi krwiakami i pogarszającym stanem neurologicznym, możliwość chirurgicznej interwencji (ewakuacja krwiaka).
Udar mózgu u psa rokowanie.
Rokowanie jest ciężkie do oszacowania, gdyż zależy od bardzo wielu czynników jak kondycja psa przed wystąpieniem niedokrwienia, rozległość niedokrwienia czy czas który minął od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia. Niestety u części psów udary kończą się śmiercią. Jednak większość, jest w stanie funkcjonować dalej na dobrym poziomie.