Dlaczego pies szczeka?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy zostały udomowione ponad 20 tysięcy lat temu. Od tego czasu ich możliwość komunikacji z człowiekiem znacznie wzrosła. Nauczyły się rozumieć komendy i w zależności od wyszkolenia rozumieć ponad 1000 słów. 

Psy do komunikacji podobnie jak ludzie wykorzystują sygnały werbalne i niewerbalne. Szczekanie jest czymś całkiem normalnym i służy psom głównie do komunikacji w relacji z człowiekiem a nie z innymi psami.

Szczekanie to rodzaj wyrażania uczuć, aby zrozumieć jakich konkretnie, właściciele psów muszą połączyć je z mową ciała psa.

Najczęstsze przyczyny szczekania:

Aby łatwiej było się  domyślić się, co nasz pupil chce przekazać poprzez szczekanie, przedstawiamy w jakich sytuacjach robią to najczęściej.

  • Podekscytowanie

Jeśli pies szczeka gdy wracasz do domu, wyciągasz z szafki smycz lub sięgasz po jego miskę to odgłosy świadczące o szczęściu i ekscytacji. Temu zachowaniu najczęściej towarzyszy mowa ciała w postaci – machania ogonem, czujnej postawy, kręcenia się w kółko lub przebierania łapkami.

  • Zdobycie uwagi

Pies który chce zwrócić na siebie uwagę, może na Ciebie czekać.  Zazwyczaj jest to ciąg pojedyńczych szczeknięć. Pies jest mało energiczny i zrelaksowany, ogon prosty lub merdający. Jeśli pies szczeka kiedy jesz posiłek, nie częstuj „smakołykiem”.  Wiedz że łatwo nauczy się, że szczekaniem wymusi jedzenie i będzie to robił coraz intensywniej.

  • Nuda

Niektóre psy mogą szczekać z nudów aby zmobilizować Ci do wspólnych zajęć. Psy, które nie mają odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej, mogą rozwijać destruktywne zachowania. Tony głosowe są niższe i wydawane pojedynczo a mowa ciała taka sama jak w przypadku prób zwrócenia na siebie uwagi.

  • Strach, ostrzeżenie

Kiedy pies odczuwa wyraźny bodziec, na przykład zbliża się obca osoba lub zwierzę.  Ten rodzaj dźwięku będzie niższy i często z towarzyszącym warczeniem.  Ma to na celu przygotowanie domowników na ewentualne niebezpieczeństwo.  W zależności od sytuacji, pies może przyjąć postawę przestraszoną z podkulonym ogonem i opuszczoną głową lub pewną siebie z wysoko uniesionym ogonem.

  • Ból

Wysokie, szybkie i piskliwe szczekanie może sygnalizować, nagłe dolegliwości bólowe Twojego psa. Napewno zdarzyło się wam, niechcący nadepnąć na ogon lub łapkę pupila a w konsekwencji usłyszeć ten rodzaj szczekania.

  • Zaskoczenie

Jeśli pies zostanie zaskoczony jakąś sytuacją, pojawieniem się nagle osoby/zwierzęcia to może mimowoli zaszczekać.

  • Starość (demencja)

Starsze psy u których funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu. Mogą szczekać w nocy bez przyczyny na rzeczy/osoby których nie ma. Jeśli zauważysz nocne szczekanie psa, bez żadnego powodu, warto umówić się na wizytę do weterynarza. Specjalista zaproponuje kroki, które poprawią komfort życia psa jak i współlokatorów.

Powodów psiego szczekania może być bardzo wiele. Aby prawidłowo ocenić co pies chce nam zasygnalizować przez wydawanie odgłosów, należy zawsze brać pod uwagę jego mowę ciała.  Jeśli go zrozumiemy, to przez proste kroki możemy wyeliminować niechciane szczekanie.