Co podać psu na gorączkę? Metamizol (pyralgina)- działanie, dawkowanie, przeciwwskazania.

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Prawidłowa temperatura u psów jest nieco wyższa niż ludzka i wynosi około 38 stopni. Powyżej tej liczby mówimy o wystąpieniu gorączki. Przyczyn wysokiej temperatury  u psa może być wiele a jej objawy to:

  • Brak apetytu
  • Dreszcze
  • Ciepłe uszy/nos
  • Nadmierne dyszenie
  • Brak energii

W przypadku wystąpienia objawów i potwierdzenie wysokiej temperatury. Weterynarz może podać specjalnie przeznaczony dla zwierząt lek – biovetalgin. Substancja czynna tego specyfiku to metamizol.

Metamizol to lek, często błędnie zaliczany do grupy NLPZ. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak wykazuje znikome działanie przeciwzapalne. Pyralgina bo pod taką nazwą handlową, lek jest kojarzony w naszym kraju, ma także działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie.

Pomimo, że lek łatwo kupić, ze względu na jego dostępność bez wymaganej recepty, zawsze powinno się go podawać po konsultacji z weterynarzem.

Pyralgina (metamizol) – zastosowanie u psów.

Tak jak pisaliśmy wyżej, pyralgina wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne.

Jego podanie może przynieść korzyści w przypadku:

  • Łagodzenie bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego

Pyralgina blokuje aktywność cyklooksygenazy (cox1 i cox2), dodatkowo wpływa na układ opioidowy i endokannabinoidowy. Mechanizm tego leku, pozwala na stosowanie go w anelgezji multimodalnej. Szczególnie dobrze działa w połączeniu z opioidami, pozwalając na zmniejszenie wielkości dawki leku.

  • Obniżanie gorączki opornej na działanie innych leków

Pyralgina wykazuje bardzo silne działanie przeciwgorączkowe.

  • Działanie spazmolityczne – rozkurczenie mięśni gładkich

Lek ten często stosowany jest w farmakoterapii leczenia bólów brzucha. Może być zalecany przez lekarza farmakoterapii w schorzeniach, powodujących u psów skurcze mięśni gładkich brzucha.

Pyralgina – dawkowanie u psów

Tabletki, które tak często przyjmowane są przez ludzi, zawierają zazwyczaj 500 mg substancji czynnej leku. Jeśli chodzi o psy, to lek powinien być podawany wyłącznie na zlecenie specjalisty – lekarza weterynarii. Dawka  dla naszych czworonogów to 20 – 50 mg na kilogram masy ciała.

Pyralgina dla psa – przedawkowanie

Do przedawkowania i skutków zdrowotnych u psów, dochodziło po podaniu bardzo dużej dawki od 1 do 4 gramów na kilogram masy ciała. Przedawkowanie metamizolu wywoływało najczęściej letarg i drgawki.

Pyralgina – przeciwwskazania w farmakoterapii u psa

Lek nie powinien być podawany psom u których:

  • Wystąpiła alergia na metamizol
  • Chorują na niewydolność nerek, serca lub wątroby