Pinczer małpi (Affenpincher) – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy rasy Affenpinczer pierwotnie były hodowane aby polować na szczury i myszy w domach, sklepach czy stajniach. Dzięki małym rozmiarom, awansowały i stały się pupilami do towarzystwa będąc lojalnymi, opiekuńczymi i kochającymi zwierzakami. Pinczer małpi uwielbia towarzystwo ludzi jednak bardziej woli przebywać z dorosłymi.  Przedstawiciele tej rasy nie przepadają za wyczerpującą zabawą i zbyt długim przytulaniem.

Ten wąsaty diabełek jest mały ale zadziorny, pełen odwagi i energii. Rasa wywodzi się od terierów i jak pisaliśmy wyżej początkowo miała za zadanie wyłapywać gryzonie. Chociaż posiada urok klauna jest bardzo odważny, szybko się uczy i dostosowuje do nowej sytuacji, co sprawia, że świetnie nadaje się do wspólnych podróży.

Osoby mieszkające z pinczerami małpimi są zachwycone ich wrażliwością i delikatnością ale jednocześnie podkreślają, że rasa ta to kwintesencja zamknięcia dużego psa w małym ciele. Solidny, inteligentny i czujny to sprawia, że pinczer małpi jest idealnym psem stróżującym. Pilnuje swojego terytorium i  nie zawaha się obudzić całej okolicy jeśli ktoś obcy będzie zbliżał się do drzwi. 

Pinczer małpi jest uznawany za upartego, tak naprawdę ma swój rozum i potrzebuje konsekwentnego  treningu. Na Szczęście jest bardzo chętny do nauki zwłaszcza gdy jej trakcie używamy  pochwał i smakołyków.  Pomimo swojego uroku nie są polecane do zabaw z dziećmi. Jeśli zostaną sprowokowane mogą ugryźć.

Rozmiar

Affenpincher waży od 3 do 6 kilogramów, w kłębie ich rozmiar sięga 30 centymetrów.

Osobowość

Pinczer małpi jest czuły i ciekawy świata, zawsze w pogotowiu. Jest lojalny wobec swojej rodziny i zrobi wszystko aby nie stała im się krzywda.  Ważne aby na wczesnym poziomie rozwoju zapewnić mu socjalizacje. Kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi jest wskazany.

Zdrowie

Pinczery małpie cechują się dobrym zdrowiem ale podobnie jak inne rasy mogą być narażone na pewne schorzenia między innymi:

  • Zwiotczenie rzepki
  • Choroba Legga – Perthesa
  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Szmer sercowy

Psy tej rasy żyją zazwyczaj od 12 do 14 lat.

Opieka

Pinczer małpi świetnie nadaje się do mieszkania, zwłaszcza jeśli sąsiadom nie przeszkadza okazjonalne szczekanie.

Krótki i energiczny spacer to wystarczająca aktywność fizyczna. Nie powinien być wypuszczany bez opieki, gdyż nie zawaha się konfrontować z znacznie większymi od siebie zwierzętami a to może skończyć się tragedią.

Karmienie

Zalecana dawka dziennego jedzenia wynosi około ½ szklanki wysokojakościowej suchej karmy podzielonej na 2 posiłki. 

Należy jednak pamiętać, że wielkość racji żywieniowych musimy określić sami biorąc pod uwagę między innymi poziom aktywności fizycznej i aktualną wagę psa.

Pielęgnacja

Pinczer małpi posiada grubą, szorstką sierść – krótką na tułowiu a nieco dłuższą i kudłatą na głowie. Rasa ta nie zrzuca dużo sierść co ułatwia utrzymanie legowiska i całego mieszkania w czystości.  Jednak potrzebuje częstego czesania aby zachować schludny wygląd. Zaleca się cotygodniowe szczotkowanie tak aby rozczesać wszystkie napotkane „sploty”.

Oprócz sierści należy też zadbać o zęby i pazury.  Częste zapalenie przyzębia to charakterystyczny problem małych ras. Aby tego uniknąć należy pilnować higieny w obrębie jamy ustnej – myjąc mu zęby przynajmniej kilka razy  w tygodniu.

Jeśli pies nie ściera pazurów naturalnie a podczas biegania  na podłodze słyszysz charakterystyczne stukanie to znak, że należy je skrócić. Optymalnie należy robić to raz w miesiącu.