Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Tak uwielbiana przez wielu ludzi czekolada, nie jest odpowiednim smakołykiem dla psów. Jej toksyczny wpływ na zdrowie naszych czworonogów może wywołać naprawdę bardzo poważne konsekwencje. Problemy zazwyczaj występują z przypadkowego spożycia i zależą od rodzaju czekolady i jej ilości.

Czekolada zawiera teobrominę oraz w mniejszej ilości kofeinę. Są to 2 składniki z trawieniem których nasi mali pupile mają ogromne problemy. Należą do grupy metyloksantyn i hamują aktywację receptorów adenozynowych, działając pobudzająco. 

Niepokojące objawy występujące u psów po zjedzeniu zbyt dużej ilości czekolady

  • Mdłości
  • Wymioty
  • Tachykardię
  • Nadpobudliwość
  • Drgawki
  • Zatrzymanie krążenia

Jaka ilość czekolady jest trująca dla psa?

Nie da się jednoznacznie określić jaka dawka czekolady wywołą toksyczne skutki. Wszystko zależy od wagi i rasy psa. Według specjalistów, łagodne objawy zatrucia teobrominą wystąpią już po spożyciu około 20 mg/kg. Ciężkie objawy zaczynają się od 40 mg/kg a do śmierci psa może doprowadzić przyjęcie ponad 100 mg/kg.

Jak widać niska dawka dla labradora może oznaczać śmiertelna dla chihuahua.

100 gram mlecznej czekolady zawiera około 150-200 teobrominy, natomiast gorzka ma jej znacznie więcej od 500mg do 1600mg.

Pomimo tego, że małe ilości czekolady nie powodują objawów, nie powinny być spożywane przez psy. Długotrwałe spożywanie małych ilości czekolady może prowadzić do rozwoju kardiomiopatii.

Co zrobić jeśli pies zjadł czekoladę?

Przelicz ilość zjedzonej czekolady i dostarczonej do organizmu teobrominy według wyżej wymienionych danych.  Obserwuj psa pod kątem wystąpienia objawów niepokojących.

Jeśli pies zjadł nieznaną ilość czekolady i wystąpiły objawy zatrucia, należy się udać do weterynarza. Kiedy od zjedzenia nie minęło dużo czasu, specjalista przeprowadzi dekontaminację żołądka, wywołując wymioty za pomocą leku – apomorfiny, następnie poda węgiel aktywowany, który ma właściwości wiążące.

Głównym celem leczenia będzie złagodzenie występujących schorzeń jak drgawki, tachykardia czy nadpobudliwość, poprzez podanie diazepamu czy beta-blokerów.