kleszcz u psa 1

Jak usunąć psu kleszcza?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Wiosna za oknem więc spacery z naszymi pupilami są coraz częstsze. Po każdym wyjściu warto sprawdzić skórę psa pod kątem posiadania kleszczy. Jest to istotne, ponieważ pasożyty te łączą się z krwioobiegiem zazwyczaj po upływie 24 godzin od zaczepienia.

W przeciwieństwie do panującej opinii, kleszcze nie skaczą z drzew na swoją ofiarę. Bytują one zazwyczaj w zaroślach i wysokich trawach i stamtąd też przechodzą na ciało nosiciela.

kleszcz u psa 3

Które miejsca u psa należy dokładnie sprawdzić:

  • Pyszczek
  • Szyje
  • Uszy
  • Pachy
  • Łapy

Choroby groźne dla psów, przenoszone przez kleszcze.

  • Babeszjoza
  • Borelioza
  • Anaplazmoza
  • Gorączka plamista Gór Skalistych ( występuje głównie w Stanach Zjednoczonych)

Jak usunąć kleszcza psu?

Najprostszym i najpopularniejszym narzędziem potrzebnym do usunięcia kleszcza jest pęseta. Do tego warto zabezpieczyć się w rękawiczki lateksowe, alkohol izopropylowy, dobre oświetlenie no i oczywiście przekąski aby pies współpracował.

Jeśli wyposażyliśmy się w potrzebny sprzęt możemy rozpocząć wykonanie “zabiegu”. 

  1. Złap kleszcza pęsetą w najniższym punkcie jakim się da. Na tym etapie należy uważać aby nie uszczypnąć psa co pogłębi jego stresa oraz znacznie obniży jego zaufanie  w stosunku do nas. Ważne też aby rozgnieść kleszcza – kiedy jest on jeszcze w skórze psa.
  1. Stałym ruchem do góry bez żadnego kręcenia, wyrwij kleszcza.
  1. Sprawdź czy w skórze psa nie znajdują się jakieś pozostałości, jeśli tak przetrzyj miejsce gazikiem nasączonym alkoholem. Pod żadnym pozorem nie próbuj wydłubać resztek kleszcza ze skóry gdyż może to przynieść więcej problemów (zakażenie)  niż pożytku.  

Uwaga: Po wyciągnięciu, zazwyczaj kleszcz jest jeszcze żywy więc należy go wynieść na zewnątrz i unicestwić. Niektórzy weterynarze zalecają pozostawienie kleszcza w pojemniczku, celem przebadania go pod kątem przenoszonych chorób  na wypadek wystąpienia objawów niepokojących u psa.  

Obserwuj psa i otoczenie

Warto obserwować miejsce ukąszenia i jeśli zobaczymy powstający odczyn zapalny to udać się do weterynarza, który może zadecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii.

Pamiętajmy, że po pewnym czasie klesz sam opuści ciało nosiciela, dlatego regularne sprawdzanie legowiska oraz innych miejsc przebywania  to podstawa aby zapobiec kolejnym ukąszeniom i nie narazić na nie pozostałych domowników.

Profilaktyka przede wszystkim

Aby uniknąć problemów z kleszczami, obowiązkowo powinniśmy stosować preparaty odstraszające pasożyty. Krople czy obroże przeciw pchłom i kleszczom można kupić w większości sklepów zoologicznych.

kleszcz u psa 2