Psy a w szczególności niektóre rasy jak – labrador, są znane, że próbują zjeść każdy przedmiot jaki napotkają na drodze. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić jeśli jakaś rzecz utknie w gardle. W sytuacji kiedy pies zaczyna się krztusić, trzeba działać natychmiast. Niedrożne drogi oddechowe mogą szybko, doprowadzić do zatrzymania krążenia u psa.
Po czym poznać, że pies się krztusi?
Jeśli widzisz, że Twój pies miał coś w pysku i nagle zaczyna kaszleć, to znak, że może mieć problemy z oddychaniem. Możesz zaobserwować zaciąganie dodatkowych mięśni brzucha, świszczący oddech, panikę a w skrajnych przypadkach utratę przytomności. Właśnie te objawy występują najczęściej, kiedy ciało obce utknie w drogach oddechowych.
Jak pomóc psu kiedy się krztusi/dławi.
Jeśli zaobserwowałeś u swojego pupila oznaki zadławienia- niedrożności dróg oddechowych, musisz działać od razu. Kiedy pies aktywnie kaszle, to najlepszy sposób aby pozbył się ciała obcego samodzielnie.
Jeśli widzisz, że kaszel staje się niewydolny i coraz słabszy, musisz zacząć działać. Na początku zajrzyj psu do pyska czy przedmiot, który utkwił w gardle jest widoczny i można go usunąć manualnie. Pamiętaj aby nie próbować usuwać ciała obcego na „oślep” może to spowodować głębsze wepchnięcie przedmiotu do tchawicy i całkowite uniemożliwienie oddychania.
Wszelkie manewry w okolicy pyszczka naszego pupila należy robić ostrożnie, silny stres wywołany występującą sytuacją, może sprawić, że zostaniemy ugryzieni.
Jeśli próba wyjęcia ciała obcego, nie powiodła się a pies traci przytomność, to należy zastosować odpowiednie uciśnięcia a w przypadku dużych psów – manewr Heimlicha.
Ich wykonanie jest bardzo podobne do tego, które wykonujemy w przypadku zadławień u ludzi.
- Mały pies
W przypadku małych psów, należy postępować podobnie jak z niemowlakami. Obróć psa na grzbiet i połóż na swoich kolanach, głowę skieruj w dół. Następnie wykonaj 5 uciśnięć na dolną połowę mostka.
- Średnie i duże psy
Należy wykonać klasyczny manewr Heimlicha. Obejmij stojącego psa tuż poniżej klatki piersiowej. Zaciśniętą w pięść dłonią wykonaj ruch do góry i do przodu – powtórz czynność 5 razy. Generując w ten sposób zwiększone ciśnienie w drogach oddechowych, możesz pomóc psu pozbyć się ciała obcego.
Pomoc specjalisty
W przypadku kiedy ciało obce blokuje drogi oddechowe i żadna z wyżej wymienionych czynności nie poskutkowała, zabierz psa do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj tutaj liczy się czas.
Jeśli pies przestanie się dusić i pozbędzie się przeszkody z dróg oddechowych, to kontrolna wizyta u specjalisty również jest wskazana. Pamiętaj że podrażnienie tchawicy do jakiego mogło dojść, może wywołać różne powikłania w tym narastający obrzęk.