Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Część psów kocha podróże samochodem a części się ich bardzo boi.  Jeśli Twój pupil należy do tej drugiej grupy, to musisz jak najszybciej zacząć działać, aby u psa nie rozwinął się paniczny lęk przed jazdą i choroba lokomocyjna.

Dlaczego psy boją się jeździć samochodem

Przyczyn może być wiele, jak podkreślają specjaliści, traumatyczne przeżycie rozdzielenia szczeniąt z matką i dalsza jazda w samochodzie do przyszłego domu zostaje w pamięci. Dodatkowym czynnikiem stresu są pierwsze wizyty u weterynarza, które pupil wiąże właśnie z podróżą samochodem.

Także pocieszając przestraszonego psa, pozwalamy mu odczuć, że jest się czego bać.

U psów również może się rozwinąć choroba lokomocyjna, objawiająca się podobnie jak u ludzi – wymiotami. Jednak w większości przypadków to silny stres imituje objawy tego schorzenia.

Szczenięce lata – najlepszy czas na przyzwyczajenie psa do jazdy

Specjaliści twierdzą, że psy w okresie od 16 do 20 tygodnia życia są najbardziej podatne na nowe bodźce.  Dlatego odpowiednia socjalizacja i pokazanie im podróży jako czegoś przyjemnego jest tak ważne.

Najlepszym sposobem będzie odpowiednia nagroda w postaci przysmaków czekająca na niego w samochodzie, zabawa podczas podróży czy wycieczki do ulubionych miejsc jak park czy nad wodę.

Pamiętaj, że już sam czas spędzony w samochodzie ( niekoniecznie jazda ) pozwala psu wyzbyć się negatywnych emocji.

Pies panicznie boi się samochodu, co robić?

Jeżeli u Twojego pupila wykształcił się strach przed jazdą samochodem, to musisz popracować z nim, aby przezwyciężył traume. Od czego zacząć? Częstowanie psa smakołykami w okolicach samochodu, a później w jego środku podczas pracy zapalonego silnika jest jednym z najlepszych sposobów. Zabawy wokół pojazdu to również dobry pomysł. Pies musi spędzać czas w jego okolicy widząc, że nic mu nie grozi. Pamiętaj nic na siłę, należy powoli budować pozytywne doświadczenia. Wożenie psa wbrew jego woli tylko nasila problem.  Jeśli widzisz, że Twój psiak dobrze się bawi w samochodzie, czas ruszać w trasę.

Jak przewozić psa aby się nie stresował

Psy uwielbiają mieć swoje miejsce, dlatego zakup fotelika do samochodu, który pomoże im się wygodnie rozłożyć i  jednocześnie zabezpieczy psa na czas podróży jest świetnym rozwiązaniem dla czworonogów  małych i średnich.  Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującym prawem, przewożąc swojego pupila musisz go odpowiednio zabezpieczyć tak aby nie mógł się przemieszczać.

Dla większych psów zalecamy maty na tylne siedzenia wraz z smyczą wpinaną do wtyczki na pasy bezpieczeństwa.

Choroba lokomocyjna u psa

Jeśli pies męczy się podczas podróży, wymiotuje, jęczy, ziewa, może to oznaczać że cierpi z powodu choroby lokomocyjnej i żadne zabiegi umilające jazdę nie pomogą.  W takiej sytuacji najlepiej:

  • Staraj się, aby pies podróżował z głową skierowaną do kierunku jazdy i patrzył przed siebie.
  • Podobnie jak ludziom, przepływ świeżego powietrza pomaga cierpiącym z powodu choroby lokomocyjnej psom, złagodzić jej objawy.
  • Nie karm psa przed wyjazdem. Pusty żołądek zmniejsza szanse na wystąpienie mdłości i wymiotów.
  • W ciężkich przypadkach warto zgłosić się do weterynarza, który zaleci odpowiednie leki, pomagające zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej u psa.

Pamiętaj, że jeśli Twój pies będzie nieszczęśliwy podczas podróży, to odbije się to na komforcie jazdy wszystkich pasażerów. Stosując się do powyższych rad sprawisz, że Twój pies stanie się pierwszorzędnym podróżnikiem, który nie może się doczekać kiedy ruszacie w trasę.