Welsh Corgi Pembroke – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Popularny Corgi, pierwotnie hodowany i wykorzystywany był w celu pilnowania bydła, owiec i koni. Ze względu na wysoką inteligencję, bardzo chętnie trenują i  szybko się uczą.  Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi a obecność i zabawa z dziećmi sprawia im przyjemność.  Dobrze czuje się zarówno w bloku jak i mieszkaniu z dużym ogrodem. Jednak ze względu na to, że nosi w sobie duże pokłady energii, będzie potrzebował codziennych spacerów i innej aktywności. 

Występują w 2 odmianach – Pembroke i Cardigan.  Cardigan jest większy i posiada dłuższy puszysty ogon.

O pochodzącym z Walii – Corgi, krążyły legendy. Mówiono, że psy przybyły od wróżek i elfów, gdzie miały ciągnąć ich karoce a także towarzyszyć w bitwach.

Prawda historyczna o rzeczywistym rodowodzie tych czworonogów, nie jest oczywista. Eksperci są podzieleni, część twierdzi, że są potomkami vallhundów, szwedzkich psów, które przybyły do Walii wraz z wikingami około X wieku. Inni uważają, że przybyły w XII wieku z flamandzkimi tkaczami.

Corgi obecnie znajdują się pośród 50 najpopularniejszych ras domowych. Szczególną popularność uzyskały przez  zagoszczenie w pałacu Buckingham, jako pupile nie żyjącej już królowej Elżbiety II.

Welsh Corgi Pembroke – Waga i rozmiar

Corgi mierzy od 25 do 30 cm w kłębie i waży średnio około 13 kilogramów.

Welsh Corgi Pembroke – Charakter

Czworonogi tej rasy, w niektórych miejscach dalej wykorzystywane są do pracy, jednak  większość z nich uchodzi za psy domowe.  Są wesołymi , inteligentnymi, kochającymi ale też upartymi psami.  Są chętne do treningu i szybko chłoną wiedzę. Lubią myśleć samodzielnie więc czasami pomimo wydawanych komend, Corgi postąpi po swojemu.

Główną motywacją do treningu i wykonywania poleceń są dla nich przekąski. Te psy uwielbiają jeść, dlatego należy bacznie obserwować ich wagę, aby nie dopuścić do otyłości.

Dobrze pełnią rolę psów stróżujących, są podejrzliwe do obcych i od razu zaczynają szczekać jeśli coś je niepokoi. 

Pomimo swojej budowy ciała, bardzo szybko biegają. Ze względu na ich pierwotne pochodzenie i cel hodowli (psy pasterskie), potrzebują dużej ilości spacerów i innej aktywności fizycznej oraz umysłowej. 

Corgi ze względu na swoje krótkie łapy, mają problem z wskakiwaniem na łóżko. Często dochodzi u nich do złamań kończyn. Stając się opiekunem pupila tej rasy warto rozważyć kupno schodków dla psa.

Welsh Corgi Pembroke bardzo lubią przebywać z dziećmi, czasami zdarza im się gryźć je po kostkach, kiedy obudzi się w nich instynkt pasterski. 

Wczesna socjalizacja i styczność z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Pozwoli wyrosnąć Corgiemu na wszechstronnego psa, doskonale nadającego się na czworonożnego członka każdej rodziny.

Corgi 5

Welsh Corgi Pembroke – Częstość i ilość pożywienia

Psy tej rasy powinny zjadać średnio od 1 do 1.5 szklanku suchej karmy dziennie –  w 2 porcjach. Oczywiście ilość pożywienia powinna być dobierana indywidualnie do psa, biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia czy poziom aktywności fizycznej.

Corgi uwielbiają jeść i często zjadają znacznie więcej niż powinny, dlatego ważne jest, aby kontrolować jego wagę i nie dopuścić do otyłości.

Welsh Corgi Pembroke – Choroby

Corgi to psy, które uchodzą za zdrowe. Jednak jak każda rasa ma predyspozycje do zapadania na niektóre schorzenia. Najczęściej właściciele tych pupili zjawiają się u weterynarzy z powodu:

  • Dysplazji stawu biodrowego

Choroba dziedziczona genetycznie. Jej mechanizm polega na tym, że kość biodrowa nie przylega idealnie do stawu biodrowego. Choroba postępuje z wiekiem psa. Może objawiać się utykaniem na tylne łapy, lub przebiegać bezobjawowo a dopiero zdjęcie RTG może wykazać problem.

Dlatego istotną rzeczą jest, aby kupować psa tylko z hodowli, w której właściciele potwierdzą nie występowanie tej wady genetycznej w rodzicach czworonoga.

  • Zespółu Ehlersa – Danlosa

Astenia skórna, która sprawia, że  tkanka łączna w skórze staje się krucha, luźna i przez to zbyt rozciągliwa.  Choroba uszkadza również naczynia krwionośne, co prowadzi do częstego powstawania siniaków.

  • Zaćmy

Stan w którym dochodzi do zmętnienia soczewki i znacznego pogorszenia widzenia.  Zazwyczaj dochodzi do niej, kiedy pies jest w wieku seniorskim a leczenie polega na jej chirurgicznym usunięciu.

  • Cystynurii

Choroba dziedziczona genetycznie. Stan w którym białko – cystyna, jest wydalana z moczem w dużych ilościach. Prowadzi to do tworzenia się kamieni nerkowych. Choroba występuje głównie u samców i wymaga stosowania odpowiedniej diety przez całe życie.

  • Padaczki 

Często dziedziczna choroba neurologiczna u psów. Rokowania w padaczce idiopatycznej są dobre, należy jednak szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Co robić podczas napadu drgawek, można przeczytać tutaj.

  • Chorób w obrębie kręgosłupa

Długi tułów Corgi, sprawia, że jest podatny na pęknięcia dysku kręgosłupa. Objawy mogą powodować problemy  z chodzeniem a nawet paraliż

  • Postępującego zaniku i dysplazja siatkówki

 Choroba oczu, która powoduje postępujące pogorszenie funkcjonowania siatkówki a w konsekwencji ślepotę nocną i całkowitą. Kiedy dojdzie do dysplazji siatkówki czyli jej odklejenia, pies traci wzrok.

  • PDA

Najczęstsza choroba kardiologiczna u psów. Możliwa do całkowitego wyleczenie, jednak istotna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii, zanim wytworzy się nadciśnienie płucne.

Schorzenie rozwija się jeszcze, kiedy pies jest w fazie płodowej i nie dojdzie do samoistnego zamknięcia się naczynia łączącego tętnice płucną z aortą.  U chorujących psów dochodzi do rozwoju obrzęku płuc, objawiającego się dusznością i płytkim oddechem.

  • Choroby von Willebranda

Nieuleczalna skaza krwotoczna.  Polegająca na zaburzeniu krzepnięciu krwi. Objawia się krwawieniem z nosa, dziąseł czy trudnością tamowania krwotoków z ran. Ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednia profilaktyka.

Corgi 6

Welsh Corgi Pembroke – Pielęgnacja

Corgi posiadają dwuwarstwową sierść składającą się z gęstego podszerstka i prostego włosa zewnętrznego. Czworonogi te mogą występować w kolorze płowym, czarnym – podpalanym, rudym, sobolowym, czarno – białym.

U wielu czworonogów tej rasy, występuje charakterystyczna zmiana grubości i kierunku sierści na grzbiecie, nazywana siodłem wróżki. Nazwa pochodzi od włoskiej legendy, która głosi, że corgi służyły wróżkom jako “środek transportu”

Psy tej rasy zrzucają bardzo dużo sierści dlatego, codzienne czesanie jest obowiązkiem aby utrzymać czystość pomieszczeń. Pomocne może być też częste kąpanie pupila.

Corgi 4

Szczotkowanie zębów, to jak w przypadku wszystkich psów, profilaktyka rozwoju próchnicy. Należy to robić przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Kiedy usłyszysz charakterystyczne stukanie o podłogę, to czas, aby przyciąć swojemu pupilowi pazury. Pamiętaj, że należy robić to na odpowiedniej wysokości aby nie uszkodzić unerwionej części płytki pazura. Jak najlepiej obcinać psu pazury możesz przeczytać tutaj.

Cotygodniowe sprawdzanie uszów psa pod kątem zaczerwień i nieprzyjemnego zapachu, to podstawa aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie w przypadku infekcji. Podczas każdej kontroli  przecieraj wewnętrzną część uszów wilgotnym wacikiem. 

Podczas pielęgnacji, zwróć uwagę na oczy, obecność nadmiernej wydzieliny powinna Cię zaniepokoić.

Obserwuj też skórę pupila pod kątem zaczerwienić, ran czy wysypek.