Wiele ludzi świadomie akceptuje sytuację, w której ich pupil śpi w jednym łóżku z nimi. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj o schodkach dla psa. Wskakiwanie i zeskakiwanie z łóżka ma destruktywny wpływ na jego stawy. Jednak jeśli nie należysz do nich i chcesz nauczyć swojego psa aby do odpoczynku i spania wykorzystywał swoje legowisko, przedstawiamy poradnik jak go tego nauczyć.
Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że z behawioralnego punktu widzenia, dzielenie łóżka z psem może osłabić Twoje przywództwo w „stadzie” i prowadzić do nieposłuszeństwa pupila, zaborczości i uważania, że on tu rządzi.
Przygotowanie do szkolenia. Rodzaj, rozmiar i miejsce własnego legowiska.
- Wybór odpowiedniego posłania dla psa
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór psich leżanek. Ich jakość i użyteczność jest zazwyczaj proporcjonalna do ceny. Dokładnie tak jak to ma miejsce z wyborem materacy do naszych łóżek.
Decydując się na kupno, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- Preferencje pupila
- Wiek
- Ewentualne alergie na tworzywa sztuczne
- Kształt
Dla psów starszych z tendencją do schorzeń kostno-stawowych, najlepszym rozwiązaniem będą materace ortopedyczne, które swoje właściwości zawdzięczają wypełnieniu z pianki termoelastycznej – visco.
W ofercie standardowych posłań, różnicę stanowią przede wszystkim tkaniny zewnętrzne oraz wypełnienie. Jeśli chcemy aby służyło długie lata i nie poddało się przy pierwszej próbie przegryzienia przez pupila, to materiały tapicerskie będą dobrym rozwiązaniem.
Wypełnienie wielu legowisk stanowi granulat pianki, która zdecydowanie nie nadaje się do tej roli, co potwierdzają rozczarowani nabywcy. Najbardziej cenionym rozwiązaniem jest zmielona owata lub kulka silikonowa. Materiały te mają właściwości antyalergiczne, stąd częste zastosowanie ich w akcesoriach dla dzieci. Dodatkowo wypełnienie z owaty pozwala psu oprzeć głowę bez uginania się boków legowiska.
Jeśli pupil lubi wypoczywać znacznie wyżej niż podłoga, to pufy będą dla niego najlepszym wyborem.
- Wybór rozmiaru
Dobierając rozmiar posłania jaki kupimy dla psa, warto obserwować pozycję w jakiej wypoczywa. Jedne psy zwijają się w kłębek a inne rozciągają. Następnie zajmowany obszar porównać z tabelą rozmiarów, legowisk dostępnych w danym sklepie.
- Wybór umiejscowienia legowiska
Aby pies chętnie wylegiwał się w własnym łóżku, musi ono znajdować się w odpowiednim miejscu. Psy naturalnie, chcą być blisko nas i móc obserwować co się wokół nich dzieje. Stąd sypialnia, salon czy kuchnia będą najbardziej przez nich tolerowane. Zwróć uwagę na temperaturę otoczenia – legowisko pod kaloryferem w sezonie grzewczym, nie będzie dla psa miejscem w którym chce leżeć.
- Wyposażenie go w psie akcesoria
Jeśli ma ulubioną piłeczkę lub inną zabawkę wkładaj ją zawsze do legowiska po zabawie.
Trening i nauka odpoczywania w swoim legowisku
- Dzienna dawka aktywności
Zapewnienie odpowiedniej, dziennej dawki aktywności fizycznej, poprzez spacer, zabawę czy trening szkoleniowy, to jeden z obowiązków opiekuna. Prawidłowo „wybiegany” pies nie będzie walczył i szybko podda się odpoczynkowi w wybranym przez Ciebie miejscu.
- Zachęcenie psa aby wszedł do swojego legowiska.
Pies musi skojarzyć swoje posłanie z czymś przyjemnym. Dlatego wpychanie go na siłę i karcenie gdy z niego wychodzi to zdecydowanie zły pomysł. Smakołyki to najlepsza forma zachęty.
- Nagradzanie za właściwe zachowanie
Wydaj psu wyraźną komendę np. ” idź do siebie” a następnie nagradzaj jeśli położy się w swoim legowisku. W przypadku kiedy z niego wychodzi, odprowadź go z powrotem, wypowiedz komendę i po chwili podaj smakołyk, jeśli się w nim położy.
Celem tego będzie skojarzenie przez psa, że spanie w swoim łóżku wiąże się z czymś przyjemnym.
- Ignorowanie „płaczu” psa
Jeden z najcięższych punktów do wykonania przez opiekuna. Z jednej strony szkoda nam psa, który skomle aby móc się położyć obok nas a z drugiej jesteśmy zmęczeni i dla świętego spokoju pozwalamy mu wejść i położyć się obok.
Należy być wytrwały w ignorowaniu tego zachowania, nawet jak na początku będzie się nasilało. Karanie psa nie przyniesie zamierzonego efektu a wręcz może zwiększyć nasilenie problemu.
- Wskazanie właściwego miejsca do spania
Jeśli pies wskoczy do Twojego łóżka i nie reaguje na komendy, zepchnij go delikatnie i odprowadź do siebie, wydając wyraźną komendę.
Specjaliści podkreślają, że chociaż tak bardzo kochamy nasze psy, to spanie z nimi w jednym łóżku jest złym pomysłem. Oprócz zaburzenia hierarchii, która powinna panować między opiekunem a pupilem, to istnieje ryzyko przenoszenia do naszej pościeli wielu zanieczyszczeń, drobnoustrojów i pasożytów, które pies może złapać podczas zabawy na zewnątrz.