Luźny ząb w jamie ustnej u psa. Co robić?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć problemy z uzębieniem i wymagają kontroli i leczenia w razie wystąpienia objawów niepokojących jak obrzęk dziąseł czy nieświeży oddech.

Wiele właścicieli psów, nie kontroluje regularnie w jakim stanie są zęby jego pupila, dlatego rozchwiany ząb, często bywa niezauważony. 

Przyczyny luźnych zębów u psa

Rozchwiany ząb nie zawsze oznacza coś złego.  Szczenięta, podobnie jak ludzie tracą pierwsze zęby wraz z wiekiem.  Nowonarodzone psy nie mają zębów przez pierwsze tygodnie życia. Po tym czasie zaczynają wychodzić pierwsze „mleczaki”. Łącznie wyrasta im 28 zębów, które stopniowo wypadają aby zrobić miejsce dla uzębienia właściwego. Średnio do 7 miesiąca życia, u psów wyrastają wszystkie 42 zęby, które wypychają wcześniej pojawiające się zęby mleczne.

Czasami jednak zęby mleczne nie wypadają tak jak powinny i blokują prawidłowe wyrzynanie się zębów właściwych.  Prowadzi to, do nieprawidłowej osi wzrostu zębów, które rosną krzywe i powodują problemy z prawidłowym zgryzem psa, zwiększoną ciasnotę w jamie ustnej a w konsekwencji szybszy rozwój chorób przyzębia.

Jeśli zauważysz u swojego szczeniaka zatrzymany ząb, który uniemożliwia wzrost zębów następnych, należy udać się do weterynarza. Specjalista najprawdopodobniej zdecyduję się na jego usunięcie.

W przypadku starszych psów, luźne zęby w jamie ustnej mogą być spowodowane między innymi przez:

  • Choroby przyzębia

Jest to stan zapalny tkanek otaczających ząb. Dochodzi do nich najczęściej przez nagromadzenie się kamienia nazębnego a w konsekwencji recesję przyzębia. Choroba postępuje, pogłębiając swój zasięg aż do zębodołów, osłabiając zakorzenienie zęba i powodując jego wypadnięcie.  Dla psa jest to bolesny stan, wymagający wizyty u weterynarza.

  • Urazy

Do uszkodzenia zębów u psów, dochodzi również w wyniku wypadków lub gryzienia twardych rzeczy, jak metal czy kamień.

  • Rak

Nowotwory w obrębie jamy ustnej, jak szkliwiak kolczystokomórkowy mogą powodować osłabienie i wypadanie zębów u psów.

Objawy chorób, mogących powodować rozchwianie i  wypadanie zębów

  • Przykry zapach oddechu psa
  • Krwawienie z dziąseł
  • Nadmierne ślinienie
  • Problemy z żuciem pokarmu ( tylko jednostronne)
  • Obrzęk w obrębie dziąseł
  • Ból i tkliwość w obrębie jamy ustnej

Leczenie stanów przebiegających z rozchwianiem się zębów u psów

Poza fizjologicznym wypadaniem u szczeniąt, luźne zęby w jamie ustnej wymagają zbadania tego stanu przez specjalistę. Po pierwszych badaniach (RTG, wywiad, historia choroby), najprawdopodobniej zleci usunięcie luźnego zęba. Ekstrakcje przeprowadza się w znieczuleniu, stąd weterynarz musi ocenić czy narkoza nie zagraża życiu psa (ogólny stan zdrowia musi na to pozwalać). Podczas tego zabiegu, specjalista dokładnie usunie kamień nazębny – główny winowajca większości chorób w jamie ustnej. 

Po zabiegu, pies otrzyma leki przeciwbólowe i antybiotyk na kolejne dni.

Profilaktyka

Chcąc zapobiec wypadaniu zębów u psów i utrzymać je w dobrej kondycji należy:

  • Przeprowadzać regularne kontrole uzębienia

Podczas kontroli, lekarz weterynarii może wykryć niepokojące zmiany i wprowadzić potrzebne leczenie, dużo wcześniej niż rozwinął się z nich poważne choroby.

  • Regularnie usuwać kamień nazębny

Kamień, który osadza się na zębach, to główny winowajca powstawania próchnicy i chorób dziąseł. Podczas kontrolnej wizyty, specjalista oceni czy istnieje konieczność jego usunięcia.

  • Regularnie szczotkować zęby

Psy od szczenięcych lat, powinny być przyzwyczajane do codziennego szczotkowania zębów. Zapobiega to rozwojowi wielu chorób w obrębie jamy ustnej. Należy pamiętać o stosowaniu pasty specjalnie dla psów.

  • Stosować polecane smakołyki

Wiele producentów żywności dla psów, ma w swojej ofercie psie przysmaki, które podczas żucia usuwają płytkę nazębną i mają działanie bakteriobójcze. Zapytaj swojego weterynarza o rekomendacje takich produktów.