Czy pies może jeść karmę dla kotów?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Karma dla kotów jest czymś, co psy traktują jak przysmak.  Większość psów, niezależnie od rasy i wieku, jeśli zobaczy dostępne jedzenie przeznaczone dla kota, próbuje je zjeść.

Opiekunowie zadają sobie pytanie, czy karma która produkowana jest z przeznaczeniem dla kota, może zaszkodzić naszym szczekającym pupilom.

Różnica w składzie między karmą dla psa i kota

Psy podobnie jak ludzie są wszystkożercami.  Dlatego ich dieta może być bardziej zróżnicowana pod kątem składników odżywczych. 

Koty natomiast, to typowi mięsożercy o dużym zapotrzebowaniu na białko i tłuszcz, stąd ich dieta opiera się tylko na mięsie.

Kolejną różnicą w diecie psa i kota jest ilość aminokwasów egzogennych,  jakie te zwierzęta muszą dostarczać do organizmu. Koty do prawidłowego funkcjonowania potrzebują też taurynę.  Dlatego karma dla kota, jest dużo bardziej złożona i pełnowartościowa niż ta przeznaczone dla psów. Natomiast dużą zawartość mięsa sprawia, że jest smaczniejsza i lepiej pachnąca, co tak bardzo kusi nasze psy aby ją zjeść.

Czy karma przeznaczona dla kotów, może zaszkodzić psu?

Jeśli pies zje karmę dla kota, nie powinniśmy wpadać w panikę. Okazjonalnie takie „urozmaicenie” diety nie wpłynie na zdrowie naszych pupili.

Co więcej, w rekonwalescencji niektórych chorób jak rak. Weterynarz może zalecić posiłki z kociej karmy aby dostarczyć większą ilość potrzebnego do odbudowy mięśni – białka.

Jeśli jednak są przesłanki za tym aby pies miał ograniczoną ilość białka i tłuszczów w diecie, przykładowo:

  • Nadwrażliwość przewodu pokarmowego

Zbyt bogata mieszanka składników odżywczych, pochodzących z kociej karmy, może spowodować wymioty lub biegunkę.

  • Przewlekła choroba nerek lub wątroby

Nadmiar tłuszczu w diecie obciąża pracę tych narządów.

  • Otyłość

Kocia karma nie sprzyja w dążeniu do zrzucenia przez psa nadwagi

  • Predyspozycje genetyczne

Niektóre rasy psów, na przykład  sznaucery, są bardziej podatne na choroby jak zapalenie trzustki.  Dlatego  pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu, pozwolą w jakimś stopniu uniknąć  dolegliwości ze strony tego narządu.

Regularne spożywanie przez psa, karmy przeznaczonej dla kotów może zaszkodzić i wywołać objawy takie jak:

  • Rozstrój żołądka
  • Otyłość
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Zapalenie trzustki
  • Niewydolność nerek 

Pies zjadł karmę dla kota, co robić?

Jak więc widzimy, przypadkowe zjedzenie przez psa kociej karmy, nie będzie miało wpływu na jego zdrowie. Jednak powinniśmy unikać regularnego karmienia  i możliwości podjadania kociej karmy przez naszych pupili. Czasami pies może mieć alergie na jeden ze składników tej karmy, co już po pierwszym kontakcie, spowoduje negatywne skutki jak swędzenie skóry, wysypka, wymioty.