Co oznacza machanie ogonem przez psa?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy komunikują się z nami głównie poprzez mowę ciała. Machając ogonem, wyrażają ogrom emocji, których znaczenie zależy od pozycji a nawet kierunku machania.

Większość osób myśli, że machający ogonem pies jest szczęśliwy, pozytywnie nastawiony i zaprasza nas do pogłaskania. Jest to błędne założenie. Merdanie ogonem oznacza, że pies jest pobudzony i może to być spowodowane radością ale także strachem, podnieceniem czy nawet agresywnym, pewnym siebie nastawieniem. Ogon to narzędzie, którym psy świetnie komunikują się między sobą, dlatego pupile z krótkimi lub amputowanymi ogonami mogą mieć problem z wyrażaniem emocji innym czworonogom.

Machanie ogonem co oznacza?

Energicznym poruszaniem ogona, pies zazwyczaj wyraża swoje silne pobudzenie. Dokładną wiadomośc jaką chce nam przekazać, można odczytać po wysokości na jakiej trzyma swój ogon.

  • Wysoko uniesiony ogon – Wyprostowany jak maszt lub nawet lekko zakrzywiony ogon, ruszający się z zawrotną prędkością na prawo i lewo jest oznaką silnych emocji.  Należy mieć jednak na uwadzę, że niektóre rasy psów jak husky czy mopsy, naturalnie noszą wysoko, zakręcone nad grzbietem ogony. Należy mieć to na uwadzę czytając ich jezyk ciała.
  • Pogłaskaj mnie, przyjacielu! – taki komunikat będzie przekazywał pies ożywiony machający ogonem a czasem i całym ciałem. Będzie miał przymrużone oczy i zapraszający uśmiech w postaci otwartego pyszczka.
  • Uważaj bo ugryzę! – informując Cię o tym , pies będzie stał sztywno z postawą wysuniętą do przodu a jego wzrok będzie skupiony na Tobie. Czasami przed atakiem, psy zastygają w miejscu
  • Ogon podniesiony do połowy, równolegle do tułowia – Ułożenie i machanie ogonem w tej pozycji, komunikuje średni poziom podniecenia. Ułożony w ten sposób ogon nie oznacza, że pies nie może zaatakować. Należy obserwować całe ciało. Przyjaźnie nastawiony pies będzie rozluźniony, otwierał ochoczo pyszczek i patrzył na nas z przymrużeniem.
  • Ogon rysuje „koła w powietrzu” – Jest to bardzo jednoznaczny sygnał jaki psy wysyłają do ludzi. Jeśli pies macha ogonem, kręcąc nim w kółko to znaczy, że jest bardzo szczęśliwy. Takie zachowanie, zazwyczaj jest spowodowane zobaczeniem po dłuższym czasie, osoby, którą bardzo ceni i kocha
  • Machanie opuszczonym ogonem – W przypadku psa, który macha swoim ogonem ale jest on opuszczony poniżej tułowia, można podejrzewać u niego poczucie lęku i przyjęcie postawy obronnej. Takiemu zachowaniu często towarzyszy obniżona postawa ciała – pies praktycznie kładzie się na ziemi oraz mimowolne oddawanie moczu. Można też zauważyć, że pies przewraca się na plecy i kładzie na ziemi, co niektórzy błędnie interpretują jako zaproszenie do głaskania.  Ilość emocji można mierzyć wprost proporcjonalnie do szybkości machania ogonem. Pies w ten sposób manifestuję swój lęk i prosi abyś zostawił go w spokoju. Osoby, które źle interpretują te sygnały i próbują głaskać, pocieszać psa, mogą narazić się na ugryzienie z jego strony.
  • Nieruchomy ogon – Jeśli pupil nie macha  w żaden sposób ogonem, to odczytywać jego zamiary, należy biorąc pod uwagę postawę reszty ciała.

Spokojny i zrelaksowany pies nie będzie ruszał ogonem, gdyż jest wyciszony i pozbyty nadmiaru emocji. Psy przestraszone mogą nie ruszać żadną częścią ciała ze względu na strach przed konsekwencją jakie mogłoby to wywołać. 

Tak jak pisaliśmy wyżej, skupiony, wściekły  pies, który zastyga w miejscu bez ruchu, może szykować się do ataku.

Mowa ciała w kontakcie z innym psem

Podobnie jak na widok ludzi, psy komunikują swoje emocje w kontakcie z innymi zwierzętami.  Jeśli  do Twojego pupila podchodzi inny pies, co skutkuje opuszczeniem i niskim machaniem ogona to znak, że spotkanie jest dla niego stresujące i odczuwa lęk.

Nadmiar emocji może doprowadzić do „psiej bójki”.

Zazwyczaj pierwszy atakuje pies, który wcześniej wysyłał wyraźne sygnały – „nie podchodż” i jest obwiniany, mimo, że to przeciwnik nie dostosował się do prośby.

Dlatego jako właściciel, powinniśmy szybko reagować i widząc takie sygnały zabrać swojego psa.

Połączenie mózg – ogon

Według badań istnieje zależność między kierunkiem machania a emocjami jakie psy odczuwają.  Według nich, psy machają w prawo kiedy są szczęśliwe a w lewo by wyrazić strach. Zachowanie to można tłumaczyć pozytywnymi uczuciami jakie powstają w lewej półkuli mózgu oraz negatywnymi w prawej.  Jak wiadomo połówki mózgu kontrolują przeciwne części ciała a więc lewa będzie kontrolowała ruch po prawej stronie i na odwrót.

Nie podchodź do obcych psów

Wiele osób nie rozumie tego co psy chcą im przekazać. Jeśli obcy pies opuszcza ogon, macha nim nisko i wydaje się smutny, nie powinniśmy do niego podchodzić i próbować głaskać.  W takiej sytuacji czworonogi oczekują od nas abyśmy zostawili je w spokoju, w przeciwnym razie, może skończyć się to przejawem agresji obronnej z ich strony.