Stając się opiekunem szczeniaka, możesz zauważyć, że próbuje on gryźć wszystko co napotka na drodze. Buty, meble a nawet Twoje nogi mogą paść ofiarą jego zębów. Podobnie jak ludzie w okresie niemowlęcym, szczeniaki poznają świat żując napotkane przedmioty. To zachowanie ma na celu dostarczyć im informacji sensorycznych – jak mocno mogą ugryźć dany przedmiot, jak on smakuje, czy warto powtórzyć to zachowanie czy nie.
Dlatego kiedy szczeniak poznaje nowe miejsce zamieszkania, będzie gryzł co tylko się da.
Jak reagować, kiedy szczeniak gryzie domowe rzeczy
Kiedy widzisz, że Twój mały pupil dobiera się do butów czy mebli, próbując je ugryźć – zrób hałas aby skupić jego uwagę na sobie i podaj mu zabawkę. Dla bezpieczeństwa lepiej nie trzymać cennych przedmiotów w zasięgu młodego psa.
Stałe zęby u psów pojawiają się między 12-16 tygodniem życia, wtedy można zauważyć nasilenie zachowania związanego z gryzieniem.
Dlaczego szczeniaki gryzą się między sobą?
Tak jak pisaliśmy wyżej, małe psy poznają świat poprzez żucie i gryzienie. Podczas kontaktu z innymi psami gryzą się, aby ocenić jak mocno i czy mogą to robić. Kiedy po ugryzieniu innego psa, ten wyda z siebie dźwięk świadczący o bólu i zakończy zabawę, dla gryzącego pupila będzie to informacja, że robi to zbyt mocno i musi przestać.
Dla jednych psów już pojedyncza informacja wystarczy, aby ograniczać gryzienie podczas gdy inne potrzebują wielu sesji zabaw i reakcji innych.
Szczeniak gryzie po rękach i kostkach, co robić?
Nigdy nie zachęcaj psa do zabawy polegającej na gryzieniu rąk. Kiedy jest mały i delikatnie Cię gryzie, może wydawać się to nieszkodliwe. Jednak bez odpowiedniej reakcji, pies nauczy się tych zachowań i w przyszłości kiedy będzie większy, dalej będzie gryzł, a to już może być niebezpieczne.
W przypadku próby gryzienia przez szczeniaka, krzyknij na niego i odejdź, zostaw go samego. Powtarzaj za każdym razem kiedy próbuje Cię ugryźć.
Ta informacja zwrotna, uświadomi mu że gryzienie jest czymś złym.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Gryzienie przez szczeniaki, to naturalny sposób poznawania przez nich świata. Ważne jednak żeby mieć to pod kontrolą i odpowiednio wskazywać im co mogą a czego nie.
Cierpliwość, wytrwałość i konsekwentność stanowią podstawę w szkoleniu naszych pupili. Kary fizyczne, to najgorsze rozwiązanie, tłumiące jego zachowanie. Wywołuje w nim jedynie strach i niepokój.
Przekieruj chęć gryzienia na odpowiednie zabawki
- Zaopatrz się w zabawki, które są bezpieczne dla małych psów
- Zachęć go do zabawy nimi (pokazuj, obracaj, rzucaj)
- Kiedy zainteresuje się zabawką, pochwal go
- Kiedy szczeniak chwyci Cię za rękaw, nogawkę, zacznie gryźć buty, meble, wydaj z siebie krzyk i wyjdź lub zabierz pogryziony przedmiot.
- Powtarzaj te czynności, angażując psa w zabawę jego zabawkami.
Gryzienie przez dużego psa – problem
Oduczenie gryzienia szczeniaka jest o wiele prostsze niż dorosłego psa, dlatego należy o tym pamiętać i wdrożyć odpowiednie metody socjalizacji o których pisaliśmy wyżej. Ugryzienia dorosłego psa mogą być bolesne i prowadzić do siniaków czy ran.
Oduczyć dorosłego psa gryzienia, możesz w ten sam sposób co szczeniaka, jednak jest to o wiele trudniejsze i wymaga cierpliwości.