Kaszel Kenelowy 1

Kaszel kenelowy u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Kaszel kenelowy to zakaźna choroba oskrzeli  dotykająca psy. Objawia się nasilonym kaszlem, który przypomina zakrztuszenie – pies wydaje z siebie dźwięki przypominające próbę usunięcia ciała obcego z tchawicy.  Większość czworonogów przechodzi chorobę łagodnie, jednak w niektórych, rzadkich przypadkach może dojść  do groźnego zapalenia płuc, zagrażającego życiu pupila.

Przyczyny kaszlu kenelowego

Kaszel kenelowy może być spowodowany przez wiele bakterii lub wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Zazwyczaj aby doszło do zakażenia, organizm psa zostaje zarażony więcej niż jednym patogenem.  Najpopularniejsz z nich to:

 • Bordetella bronchiseptica 
 • Wirus nosówki
 • Wirus psiej grypy
 • Reowirus
 • Herpeswirus
 • Koronawirus

Czworonogi zarażają się od siebie, podczas spacerów czy wspólnej zabawy. Wystarczy kontakt z miską, zabawką lub innym przedmiotem na który wcześniej na kaszlał zarażony pies, aby doszło do transmisji wirusa na kolejnego czworonoga. Okres inkubacji wirusa to od 2 do 14 dni, co oznacza, że pies może być nosicielem wirusa, a nie wykazywać żadnych objawów

Kaszel Kenelowy 2

Objawy kaszlu kenelowego u psa

Główny objaw kaszlu kenelowego to suchy, gwałtowny kaszel spowodowany przez zapalenie tchawicy i oskrzeli do którego dochodzi poprzez zakażenie przez wyżej wymienione patogeny. Po kaszlu nadmiar wydzieliny jest odkrztuszany, co wygląda jakby pies wymiotował.

Dodatkowo często dochodzi do rozwoju zapalenia spojówek i nieżytu nosa. Pomimo choroby psy pozostają aktywne, nie tracą apetytu.

Specjalista stawia diagnozę na podstawie ogólnego stanu czworonoga oraz brzmienia kaszlu, które jest bardzo charakterystyczne dla tej choroby. Odruch kaszlu można łatwo wywołać przez tak zwaną próbę szczypania – stymulując dotykiem szyje psa w okolicy tchawicy.

W przypadku dodatkowych, cięższych objawów jak letarg, gorączka, wykrztuszanie ropnej wydzieliny, zmiany osłuchowe płuc – trzeszczenia. Weterynarz podejrzewając zapalenie płuc zleci komplet badań diagnostycznych jak morfologia czy badania obrazowe – RTG

Kaszel kenelowy u psa leczenie

Łagodny przypadek kaszlu kenelowego nie wymaga leczenia, choroba ustępuje sama. W przypadku nasilonych objawów, specjalista zaleci środek zmniejszający kaszel. Często jednak weterynarze przepisują antybiotyk aby zapobiec ewentualnym powikłaniom choroby – zapaleniu płuc.

Kaszel Kenelowy 3

Profilaktyka choroby

Szczepienia to główna metoda zapobiegania choroby, jednak aktualnie dostępne są tylko środki na wirusy:

 • Bordetella bronchiseptica
 • Psiej grypy
 • Nosówki
 • Adenowirusa typu 2
 • parainfluenzy

Szczepienia nie zawsze zapobiegają zakażeniu się chorobą, jednak na pewno powodują jej łagodniejszy przebieg. Po przechorowaniu, organizm wytwarza przeciwciała, które chronią przed kolejną infekcją.