ser dla psa

Czy psy mogą jeść ser? Korzyści i ewentualne ryzyko

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Psy bardzo lubią jeść ser, dlatego wykorzystywany jest jako dodatek do wielu psich przekąsek.  Jednak możemy spotkać się z opiniami, że ze względu na problemy z trawieniem laktozy, czworonogi powinny unikać tego produktu.  Specjaliści uważają, że nie ma podstaw aby wyeliminować ser całkowicie z diety psa.

Jakie korzyści z jedzenia sera może mieć pies?

Podobnie jak większość produktów mlecznych, ser jest bogatym źródłem wapnia – minerału bardzo potrzebnego psom. To on odpowiada za kondycję i zdrowie zębów oraz kości.

Ze względu na to jak bardzo psy lubią smak sera, może być wykorzystany do treningów w których będzie służył jako nagroda.  W sklepach z psią karmą, można znaleźć mnóstwo produktów o smaku lub z dodatkiem sera.

ser dla psa

Karmienie psa serem – ryzyko

Pomimo, że większość psów może jeść ser, bez żadnych skutków ubocznych należy uważać w niektórych przypadkach:

  • Nadmiar może szkodzić

Podobnie jak w przypadku większości produktów, nadmiar może szkodzić. Psy mają problem z trawieniem laktozy, więc zjedzenie naraz dużej ilości może doprowadzić do rozstroju żołądka.

  • Ryzyko otyłości

Duża zawartość tłuszczu, to równoznaczność z kalorycznością. Psy, które prowadzą leniwy tryb życia, mają już problem z nadwagą, powinny mieć ograniczony dostęp do tego produktu.

  • Choroby – zapalenie trzustki

W przypadku problemów z trzustką, leczenie polega między innymi na zastosowaniu odpowiedniej diety – niskotłuszczowej. Dlatego jeśli Twój pupil ma problemy z tym narządem, ser powinien być całkowicie wyeliminowany z diety. Dodatkowo niektóre rasy jak cocker spaniel czy sznaucery, są szczególnie narażone na choroby trzustki, więc profilaktycznie powinny unikać jedzenie wysokotłuszczowych posiłków.

ser dla psa

Jaki ser będzie najlepszy dla psa?

Jeśli często częstujemy psa serem, powinien on być wliczany do bilansu kalorycznego diety pupila. Najlepiej karmić go serem, który:

  • Jest niskotłuszczowy

Tak jak pisaliśmy wyżej, tłuszcz równa się kaloryczność. Aby uniknąć odkładania się zbędnych kalorii, wybieraj te o małej zawartości tłuszczu.

  • Nie jest pikantny

Sery z dodatkiem pieprzu czy chilli nie są odpowiednie dla psów i niosą ze sobą większe ryzyko rozstroju żołądka – wymiotów i biegunki.

  • Jest zmieszany z innym pokarmem

Ser stanowi przysmak, dlatego warto wykorzystać go jako wabik do zjedzenia pełnowartościowej karmy. Mieszaj z innym jedzeniem.

Ser pleśniowy – przeciwwskazany dla psa

Jest jednak rodzaj sera, który naprawdę może zaszkodzić psu – ser pleśniowy. W trakcie jego dojrzewania, wytwarzają się mikotoksyny, będące szkodliwe dla psa. Połknięcie jednorazowo małej ilości, raczej nie wywoła niepożądanych skutków. Jednak regularne karmienie lub zjedzenie dużej ilości naraz może doprowadzi do biegunki, wymiotów, drgawek i potrzeby pilnej wizyty u specjalisty.

Ser biały – twaróg. Czy jest odpowiedni dla psa?

Popularny twarożek, ma dużą zawartość białka, wapnia i witamin. Dodatkowo występuje w wersji “chudej”. Probiotyki, które zawiera mogą pozytywnie wpłynąć na pracę jelit. Dobrze nadaje się na przekąskę dla psa.