Jak kąpać psa? Częstość, technika, kosmetyki

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Poza wyjątkami, większość psów nie przepada za kąpielą. Proces ten odgrywa jednak bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowej i pięknej sierści a także skóry, wolnej od pasożytów i brudu.  Czysty i pachnący pies to radość dla właściciela.

Jak często kąpać psa?

W przeciwieństwie do ludzi, psy nie potrzebują codziennego prysznica i czesania. Czworonogi muszą być jednak kąpane regularnie. O częstości tego procesu decyduje kilka czynników, między innymi środowisko w jakim przebywają oraz rodzaj sierści.

Optymalna częstość pełnego mycia psa to raz w miesiącu, są jednak wyjątki:

  • Psy o tłustej sierści – np. Basset Hounds, mogą wymagać kąpieli nawet raz na tydzień.
  • Rasy psów krótkowłosych o gładkiej sierści – np. Beagle czy Wyżeł Weimarski, nie są wymagające pod względem pielęgnacji i w zupełności wystarczy im kąpiel raz na kilka miesięcy.
  • Psy z sierścią hydrofobową – np. Golden Retriever powinny być rzadziej kąpane aby zachować zawarte w sierści naturalne olejki.
  • Rasy psów o grubej, podwójnej sierści – np. Samoyed czy Malamut, świetnie funkcjonują będąc rzadziej kąpane, jednak wymagają znacznie częstszego szczotkowania.

Należy wziąć pod uwagę, że bardzo ważnym czynnikiem decydującym o częstotliwości kąpieli u psów jest ich styl życia. Jeśli mieszkasz na wsi a Twój pies uwielbia błotne kąpiele, czy kopanie w ziemi to zrozumiałe, że ta czynność będzie wykonywana częściej niż u psów mieszkających w mieszkaniu w mieście.

Nadgorliwość w częstości kąpieli może wpłynąć negatywnie na sierść i skórę, mocno ją wysuszając i pozbywając naturalnych olejków, czyniąc ją matową.

Często praktykującym sposobem na określenie czy pies wymaga kąpieli jest jego zapach. Kiedy Twój pupil pachnie niezbyt dobrze, to czas na nalewanie wody.

Gdzie kąpać psa.

O ile z małymi psami nie ma większego problemu, bo można je umyć nawet w dowolnej  misce, to psy ras dużych stanowią większe wyzwanie. Jeśli nie masz z tym problemu psa można wykąpać w domowej wannie. Dobrym rozwiązaniem jest kupno plastikowej wanienki, dostępnej w większości sklepów zoologicznych.

Proces kąpania psa:

  1. Przed kąpielą wyszczotkuj dokładnie psa. Matowa sierść, zatrzymuje wodę i powoduje podrażnienia skóry.
  2. Używaj letniej wody. Psy są bardziej wrażliwe na działanie temperatury niż ludzie. Im większy pies tym woda powinna być chłodniejsza.
  3. Mów do psa spokojnie i głaskaj go – nie chcesz zrobić psu krzywdy ale dla niego, szczególnie na początku przygody z myciem, to olbrzymi stres. 
  4. Rozprowadź szampon w formie delikatnej piany omijając okolice oczu.
  5. Używaj tylko szamponu dla psów – jego składniki sprawiają, że nie wysusza skóry tak jakby mógł to zrobić szampon dla ludzi.  Obserwuj skórę psa, w najbliższych dniach po kąpieli, w celach wykluczenia alergii na dany produkt.
  6. Dokładnie spłucz psa – każdy środek do mycia, jeśli nie zostanie w całości spłukany może po wysuszeniu podrażnić skórę psa.
  7. Wytrzyj psa ręcznikiem i pozostaw do samodzielnego wysuszenia – powietrze z suszarki przeznaczonej dla ludzi, może być dla naszych pupili za gorące.
  8. Nagradzaj swojego psa – jeśli będzie kojarzył kąpiel z czymś przyjemnym, dużo łatwiej będzie Ci wykonywać cały proces.

Usługi groomerskie.

Jeśli masz problem z samodzielną kąpielą psa lub nie chcesz tego robić. Możesz to zlecić profesjonalistom. Będziesz miał pewność, że Twój pies otrzyma pielęgnację na najwyższym poziomie. Usługi groomerskie są szczególnie istotne dla psów, które mają włosy a nie sierść (York, Maltańczyk czy Pudel) i wymagają regularnego przycinania.