Czy pies może jeść chleb?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Pies jedzący kanapki czy bułki to bardzo częsy widok. Chleb stanowi jeden z głównych składników naszej diety i równie często karmimy nim psy. Jednak czy nasi pupile mogą go spożywać w każdych ilościach bez konsekwencji?

Oczywiście, psy mogą jeść chleb w umiarkowanych ilościach i nie jest on dla nich w żaden sposób szkodliwy, poza paroma wyjątkami. Przede wszystkim musimy wykluczyć alergię na pszenicę, która jest głównym składnikiem białego chleba. Jeśli taka występuje to ten przysmak z diety naszego czworonoga musi być bezwzględnie usunięty.

Chleb może być stosowany jako urozmaicenie zbilansowanej diety. Należy pamiętać, że jest on wysoce kaloryczny i składa się głównie  z węglowodanów. Dlatego nie wolno przesadzić z jego ilością a jeśli pies prowadzi mało aktywny tryb życia to częste podjadanie przez niego chleba może wywołać otyłość lub cukrzycę.

Sam chleb nie jest toksyczny i nie powoduje ryzyka zatrucia pokarmowego. Należy jednak uważać na:

  • Ciasto na chleb

Ciasto na chleb, od zera rośnie najlepiej w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu. Takim miejscem jest psi żołądek. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel zje takie ciasto w fazie wzrostu, będzie ono nadal rosło w jego żołądku. Może to doprowadzić do niebezpiecznego rozdęcia żołądka i uwalniania się do krwioobiegu etanolu a w konsekwencji zatrucia alkoholowego, objawiajacego sie:

  • Depresją OUN
  • Osłabieniem
  • Hipotermią
  • Śpiączką
  • Padaczką
  • Chleb z dodatkami

O ile sam chleb nie stanowi zagrożenia dla psów, to dodatki w postaci rodzynek czy winogron już tak. Niektóre psy są szczególnie podatne na toksyczny wpływ tych owoców i mogą u nich spowodować niewydolność nerek.

Orzechy i nasiona szczególnie – orzechy makadamia, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mogą powodować podrażnienie żołądka i zapalenie trzustki.

Ksylitol czyli cukier brzozowy. Jest to składnik wielu maseł orzechowych – przysmaku psów, często służących jako dodatek do chleba. Dla ludzi jest nieszkodliwy ale toksyczny dla naszych pupili.

  • Chleb czosnkowy

Przysmak wielu. Kusi on zapachem, jednak jego spożycie może wywołać u czworonogów ból brzucha, biegunkę, wymioty.

Chleb na problemy żołądkowe.

Wiele osób uważa, że chleb jest dobrym rozwiązaniem jako dieta w problemach żołądkowych. Często słyszy się, że pomaga udrożnić układ pokarmowy jeśli np ość lub kość, pozostała w jednym miejscu. Na pewno wielu osobom czy psom pomógł. Weterynarze są jednak zgodni, jako główne zalecenie dietetyczne w rozstroju żołądka – pozostaje ryż z gotowanym kurczakiem.