Blog - Canlusso - Zapalenie trzustki u psa

Zapalenie trzustki u psa. Przyczyny, objawy, leczenie.

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Trzustka to bardzo ważny organ, leżący po prawej stronie brzucha w sąsiedztwie żołądka. Wytwarza on enzymy wspomagające trawienie oraz hormony jak insulina mająca za zadanie regulować poziom cukru we krwi. Enzymy trawienne trafiają do jelita cienkiego natomiast hormony do krwioobiegu.

Przyczyny zapalenia trzustki u psów.

Zapalenie trzustki to częste schorzenie u psów, niezależne od wieku, rasy ani predyspozycji genetycznych.

Może przybrać formę ostrą lub przewlekłą.

Ostre zapalenie trzustki może wiązać się z obrzękiem lub w cięższych przypadkach z krwotokiem. Stan zapalny powoduje rozlanie się enzymów do innych narządów jak wątroba czy dróg żółciowych powodując ich uszkodzenie. Epizody zapalenia trzustki często nawracają.

W tej chorobie enzymy trawienne aktywują się zbyt wcześnie powodując niszczenie samej trzustki.

Może być ono spowodowane tłustym posiłkiem lub z powodu podania kortykosteroidów. W większości przypadków ma jednak podłoże idiopatyczne.

Jakie są objawy zapalenia trzustki u Psa?

Najczęstszymi objawami są:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Gorączka
  • Ból
  • Letarg
  • Brak apetytu

Podczas silnego bólu psy mogą przyjmować tzw. “pozycję modlitewną”  wyciągając przednie łapy przed siebie, dotykając mostkiem i brzuchem podłoża. Tylne łapy pozostają nieugięte. W badaniu palpacyjnym można zaobserwować twardy jak deska brzuch, który może świadczyć o  krwawieniu i być stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Chcąc zdiagnozować chorobę należy zacząć od dokładnego wywiadu. Następnie należy wykonać testy laboratoryjne, które ujawniają podwyższoną liczbę białych krwinek, co świadczy o toczącym się w organizmie psa stanie zapalnym. Najbardziej pomocnym kryterium diagnozowania są podwyższone we krwi enzymy trzustkowe. Kolejnym krokiem jest badanie obrazowe – USG

Leczenie

Skuteczne leczenie zależeć będzie od czasu wykrycia schorzenia. W przypadku łagodnej postaci choroby należy wprowadzić ścisłą dietę i pozwolić aby trzustka poprzez “ odpoczynek” sama się leczyła. Psy które wymiotują powinny pościć do czasu ustąpienia objawów  w przypadku braku tych dolegliwości można karmić naszego czworonoga nisko tłuszczową karmą.

W cięższym przypadku potrzebna będzie farmakoterapia. Leki przeciwbólowe pozwolą zmniejszyć cierpienie, przetaczanie płynów elektrolitowych pozwoli wyrównać gospodarkę wodno – elektrolitową. W razie potrzeby można zastosować leki przeciwwymiotne. Czasami weterynarze decydują się na wczesne wdrożenie antybiotykoterapii.

Ciężkie nieleczone zapalenie trzustki może prowadzić do rozwoju wstrząsu septycznego i śmierci psa.

U psów z przewlekłym zapaleniem trzustki może dojść do:

  • niedoborów enzymów trawiennych
  • cukrzycy
  • Bolesnych zrostów między narządami jamy brzusznej.