Wilczarz irlandzki – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Wilczarze irlandzkie, znane też jako charty irlandzkie, są bardzo starą rasą psa. Ich rodowód sięga jeszcze starożytności. Od wieków wykorzystywane na terenie Irlandii do polowań, miały być silnie związane z lokalnymi ludami celtyckimi. Nie były przy tym łowcami zwykłych zwierząt, ludzie korzystali z nich podczas polowania na grubą zwierzynę. Pomagały tropić między innymi wilki i jelenie. Obecnie wilczarze irlandzkie to wierne psy towarzyszące.

Wilczarz irlandzki – charakterystyka

Wilczarz jest dość sporym psem. Samce tego gatunku osiągają 79 do 86 centymetrów wzrostu, samice natomiast plasują się w przedziale 71-81 cm. Masa ciała przeciętnego psa tej rasy waha się od 40 do 54 kilogramów. Jest to zrozumiałe ze względu na gabaryty zwierzęcia. Charty są muskularne, mocno zbudowane. Cechuje je także szorstka, średniej długości sierść. Zapewniło im to w klasyfikacji miejsce wśród chartów szorstkowłosych. Ich sierść charakteryzuje miękki, krótki podszerstek. Na pysku układa się w charakterystyczny sposób, przypominający nieco brodę i wąsy. Występują przeważnie w kolorach białym, szarym, czarnym, płowym bądź czerwonym. Zdarzają się też osobniki pręgowane. Najbardziej pożądane są psy z tej rasy o ciemnych oczach.

Charakter wilczarza irlandzkiego

Charty irlandzkie są raczej spokojne, nie okazują agresji ani strachu, nawet wobec obcych ludzi. Są bardzo wrażliwe i oddane swoim najbliższym. Bardzo chętnie i szybko się uczą, a przy tym wyróżniają ogromną inteligencją. Bywają jednak uparte ze względu na ich silny charakter. Do nauki potrzebują odpowiedniej motywacji. Szczególnie korzystne efekty i przyjemność w tresurze przynoszą przysmaki. Są to psy, które potrzebują dużo ruchu. Młode charty uwielbiają spędzać czas na zabawie, jednak im są starsze, tym spokojniejsze się stają. Są bardzo energiczne. Co ciekawe, w momencie, gdy wilczarz zwęszy trop, może za nim podążyć, nawet mimo tendencji tego gatunku do nieuciekania. Należy pamiętać, że są to psy, które w genach mają tropienie i polowanie.

Wilczarz irlandzki – na co zwrócić uwagę wybierając psa tej rasy?

Wilczarze irlandzkie kiepsko znoszą upały. Trudno się dziwić, bowiem ich przodkowie żyli w klimacie oceanicznym, na północy Europy. Najczęściej spotykanymi problemami przy tej rasie psów są narażenie na skręty żołądka, dysplazja stawów, jak również dolegliwości kardiologiczne i okulistyczne. Genetycznie są one podatne również na choroby nowotworowe.
Wilczarze żyją średnio 6-10 lat. Nie są one wybredne ani żarłoczne. Ważne aby ich dieta była zbilansowana. Nie wymagają również specjalnej pielęgnacji. Warto jednak, żeby sierść poddawać regularnemu szczotkowaniu. W pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na oczy i uszy, a także pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów.