Czarny Terier Rosyjski – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Inteligentne i pewne siebie psy stróżujące, Teriery rosyjskie to rzadko spotykana rasa psów, przeznaczona do pracy.  Może chronić dom lub firmę, bawić się z dziećmi a także brać udział w zawodach sprawnościowych. Mówi się o nich, że są to czarne perły rosji. Psy te, trzymają się z dala od obcych ludzi i zwierząt a swoim właścicielom są bardzo oddane.

Ze względu na swoją wielkość robią duże wrażenie a jedyny kolor sierści w jakim występują to czarny. 

Dawniej były wykorzystywane do służby w wojsku i policji. Dziś najczęściej pilnują prywatnych posesji. Duże pupile potrzebują regularnego treningu i aktywności fizycznej. Ich brak może spowodować, znudzenie a w konsekwencje wyładowanie emocji na elementach wyposażenia domu czy ogrodu. Ze względu na swój rozmiar i inteligencje, przeznaczone są dla ludzi, którzy mają doświadczenie z psami ras dużych. Bez stanowczego pokazania kto jest „samcem alfa” szybko przejmą kontrolę w domu.

Czarny terier rosyjski został wyhodowany w Związku radzieckim. Celem było stworzenie idealnego psa pracującego. Zdolnego do patrolowania granic wraz z żołnierzami, jednocześnie nie robiąc sobie nic z bardzo niskich temperatur tam występujących.

Zaczęto krzyżować między innymi takie rasy jak:

  • Sznaucer Olbrzymi
  • Rottweiler
  • Airedale Terrier
  • Dog niemiecki

Psy te pracowały z armią radziecką na przejazdach kolejowych, więzieniach czy gułagach.

Oficjalnie czarny terier rosyjski uzyskał status rasy od sowieckiego Ministerstwa Rolnictwa w 1981 roku. Czarne teriery rosyjskie pojawiły się w USA w latach 1989 – 1990, kiedy to rodzina rosyjskich imigrantów założyła tam pierwszą hodowlę.

Rozmiar

Osiągają bardzo duże rozmiary. Ich waga sięga od 40 do 70 kg. Wysokość zarówno samic jak i samców sięga nawet do 75 centymetrów.

Osobowość

Wyhodowane przez wojsko psy, są stabilne emocjonalnie, pewne siebie i lojalne.  Ze względu na dużą inteligencję potrzebują ciągłej pracy i ćwiczeń, które uwielbiają. Bardzo dobrze nadają się jako psy dla rodzin – kochają dzieci i będą je chronić.  Szczeniaki potrzebują wczesnej socjalizacji, aby później nie mieć problemu w kontaktach z innymi zwierzętami i ludźmi.

Zdrowie

Teriery Rosyjskie są ogólnie zdrowe ale podobnie jak wszystkie rasy są podatne na pewne schorzenia:

  • Alergie
  • Dysplazje stawu biodrowego
  • Postępujący zanik siatkówki

Opieka

Tak jak pisaliśmy wcześniej Teriery Rosyjskie potrzebują dużej dawki ruchu i ćwiczeń. Wypuszczenie go samego na zewnątrz nie jest rozwiązaniem, gdyż spędzi on czas siedząc pod drzwiami. Psy dobrze reagują na metody treningowe, wykorzystujące stymulację poprzez nagradzanie.

Karmienie

 Aby pies cieszył się dobrą kondycją i zdrowiem należy karmić go 2 razy dziennie, odpowiednio dawkując mu porcję.  Psy zjadają od 3 do 5 szklanek suchej karmy dziennie  w 2 porcjach. Warto zainwestować w karmę najwyższej jakości.  

Pielęgnacja

Psy te mają czarną, podwójną sierść z dodatkiem siwych włosów.   Wymagają cotygodniowego czesania aby nie dopuścić do jej zmatowienia.  Nie zrzucają dużo ale bez regularnej pielęgnacji mogą wszedzei zostawiać kępki włosów.

Jeśli szczotkujesz psa regularnie, to kąpiel będzie potrzebna tylko wtedy kiedy jest brudny i brzydko pachnie. Używaj do tego celu szamponów hipoalergicznych.

Aby zapewnić zdrowie zębów i nie dopuścić do rozwoju próchnicy należy 2-3 razy w tygodniu szczotkować psu zęby. 

Jeśli Twój Terier Rosyjski nie ściera pazurów, konieczne będzie comiesięczne obcinanie.

Raz w tygodniu sprawdzaj uszy psa, pod kątem ewentualnej infekcji objawiającej się zaczerwienieniem i brzydkim zapachem. Nawilżonym wacikiem przecieraj zewnętrzną stronę ucha.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj całego psa czy nie ma infekcji, wysypek ran, stanów zapalnych. Pozwoli to wcześnie wykryć problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.