Rasa psów, która została wyhodowana w Anglii około 200 lat temu, jej zadaniem było polowanie na lisy. John Russell chciał stworzyć wydajnego psa myśliwskiego, w rezultacie powstała rasa odważnych, szybkich, zdeterminowanych i inteligentnych psów, które podbiły serca ludzi. Są niezwykle lojalne swoim właścicielom i szczególnie polecane dla aktywnych ludzi. Dzięki dużej inteligencji, świetnie nadają się do treningu posłuszeństwa i zwinności.
Waga i rozmiar psów rasy Jack Russell Terrier
Psy tej rasy ważą od 6 do 8 kilogramów a ich rozmiar oscyluje między 33-36 cm
Jack Russel Terrier – charakter
Drobny i porywczy psiak o żywej osobowości, emanujący energią. Jest niezwykle inteligentny, jednak jego upartość może być problemem podczas treningów. Przyjazny do ludzi, może być agresywny w stosunku do zwierząt, które uzna za swój łowiecki cel np. koty. Ze względu na swój nieustraszony charakter, może wdawać się w konfrontację z większymi psami co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Trenując psy tej rasy, należy robić to w krótkich, intensywnych sesjach gdyż szybko się nudzą. Jack Russell Terrier jest czuły i przyjacielski, nie okazuje żadnych cech nieśmiałości. Jak w przypadku każdego psa, zadbanie o wczesną socjalizację, pozwoli wyrosnąć mu na wszechstronnego psa.
Aby prawidłowo opiekować się Jack Russell Terrierem, należy zaspokoić jego potrzeby fizyczne, psychiczne i emocjonalne poprzez:
- Ćwiczenia – regularnie angażuj psa w spacery, zabawę czy interaktywne gry
- Symulacja mentalna – unikniesz problemów behawioralnych poprzez stymulację umysłową, odbywając z nim regularne sesje treningowe
- Szkolenie – socjalizacja i szkolenie w zakresie posłuszeństwa, powinny być wdrożone już w okresie szczenięcych lat.
- Opieka zdrowotna – monitoruj stan zdrowia, wcześnie reagując na niepokojące objawy.
- Odżywianie – zbilansowana dieta jest podstawą karmienia psów tej rasy. Nadmierne karmienie może prowadzić do otyłości
- Bezpieczeństwo – zapewnij odpowiednie, ogrodzone miejsce w ogrodzie, gdzie pupil będzie mógł wyładowywać swoją energię.
- Czas i uwaga – psy tej rasy uwielbiają towarzystwo i uwagę, dlatego należy spędzać z nimi czas i aktywnie angażować się w zabawę.
Nie nadają się do domów z małymi dziećmi, mogą być bardzo hałaśliwe, nieostrożnie traktowane mogą ” kąsać”. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno psa tej rasy, należy dokładnie wytłumaczyć dzieciom jak należy postępować z pupilem.
Jack Russell Terrier – karmienie
Dorosłe psy tej rasy, powinny codziennie jeść około 1.5 szklanki wysokiej jakości karmy dla psów, podzielonej na 2 porcje. ilość pożywienia jaką musi zjeść pies zawsze zależy od jego wielkości, wieku, budowy ciała, metabolizmu i poziomu codziennej aktywności fizycznej. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody.
Jack Russell Terrier – choroby
Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak psy każdej rasy mogą być bardziej podatne na wybrane choroby. Najczęstsze z nich to:
- Choroba Legga – Calve’a – Perthesa
Deformacja kuli stawu biodrowego, szczególnie popularny problem u małych ras. Choroba może prowadzić do zużycia i zapalenia stawów.
- Głuchota
U niektórych psów tej rasy, można zaobserwować głuchotę. Ma to związek z białym umaszczeniem. Ma to związek z genem, który oprócz koloru sierści ma wpływ na słuch. Jak postępować z głuchym psem można przeczytać tutaj:
- Zwichnięcie rzepki
Kolejne częste schorzenie występujące u małych psów. Powodując kulawizn lub nieprawidłowy chód. Ciężkie przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.
- Jaskra
Choroba oczu, spowodowana zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym. Powoduje silny ból i prowadzi do ślepoty. Leczenie obejmuje farmakoterapię lub interwencję chirurgiczną.
- Zwichnięcie soczewki
Stan w którym soczewka, ulega przemieszczeniu w wyniku uszkodzenia więzadła utrzymującego ją w odpowiednim miejscu. Schorzenie to wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego a w skrajnych przypadkach usunięcia gałki ocznej.
Pielęgnacja psów rasy Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier ma 2 rodzaje sierści, gładką i szorstką. Jest ona podwójna i składa się podszerstka i włosa okrywowego. Najczęściej spotykamy psy kolorze białym z łatami w kolorze rudym , czarnym, czarno – podpalanym. Dominująca biel, pozwalała myśliwym dostrzec ich na polu. Cotygodniowe szczotkowanie, wystarczy aby usunąć martwe i luźne włosy w przypadku obu tych typów sierści. Pozwala to zmniejszyć potrzebę częstych kąpieli. Pazury należy przycinać około raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli słyszymy charakterystyczny stukot na podłodze. Pozwala to utrzymać stopy psa w dobrej kondycji. Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia nazębnego i rozwoju chorób przyzębia należy myć psu zęby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Podczas pielęgnacji należy ocenić skórę psa pod kątem zaczerwienień czy ran, mogących świadczyć o występowaniu alergii.