Czy psy mogą pić gazowaną wodę?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Woda i napoje gazowane są niezwykle popularne w codziennej diecie człowieka. Dlatego czy mając pod ręką tylko wodę gazowaną, możemy nią poczęstować naszego pupila? Odpowiedź brzmi tak, od czasu do czasu można poczęstować psa wodą gazowaną, jednak jej regularne spożywanie przez pupila, może nieść ze sobą pewne konsekwencje, które przedstawimy poniżej.

Jak powstaje woda gazowana

Napoje gazowane powstają w procesie wysycenia, zwykłej wody źródlanej lub mineralnej dwutlenkiem węgla. W zależności od intensywności nasycenia, wodę gazowaną możemy podzielić na nisko, średnio i wysoko nasyconą. Na rynku jest ogromna ilość producentów wód gazowanych, których produkty będą się różnić od siebie między innymi substancjami dodatkowymi jak mikroelementy.

Kiedy spożywanie wody gazowanej przez psa, może być dla niego groźne

Duże ilości wypijanej wody gazowanej, sprawiają, że w żołądku psa gromadzą się gazy. W przeciwieństwie do ludzi, którzy w takiej sytuacji mogą się ich pozbyć poprzez tak zwane . beknięcie, psy mają z tym duży problem.  Oprócz bolesnego dyskomfortu, który może wystąpić, szczególnie u dużych psów istnieje ryzyko rozwoju skrętu żołądka – https://canlusso.pl/skret-zoladka-u-psa-przyczyny-objawy-postepowanie/

Oprócz problemów żołądkowych, picie często dużych ilości wody gazowanej, może prowadzić do erozji szkliwa zębowego. To z kolei generuje kolejne schorzenia w obrębie jamy ustnej w postaci: 

  • Bolesnej nadwrażliwości zębów
  • Zapalenia dziąseł
  • Zwiększenia gromadzenia się kamienia nazębnego

Spożycie nadmiernej ilości wody gazowanej, jest groźne, dlatego należy obserwować psa pod kątem wystąpienia objawów niepokojących  takich jak:

  • Ból brzucha
  • Nadmierne wzdęcie
  • Ślinotok
  • Wymioty
  • Letarg
  • Tachykardia
  • Nieskuteczne próby wymiotowania

W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować stan zdrowia psa z weterynarzem.

Smakowa woda gazowana, czy jest bezpieczna dla psa?

Nie powinno podawać się psom, żadnych słodkich, smakowych napojów. Wiele z nich ma dużą ilość substancji dodatkowych jak ksylitol, który jest toksyczny dla czworonogów. Może to prowadzić do powikłań zagrażających życiu, poprzez wywołanie hipoglikemii. 

Podsumowując, jednorazowe podanie niewielkiej ilości wody gazowanej psu, jest bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Należy unikać wprowadzenia na stałe do diety psa – pojenia go wodą gazowaną i umożliwienia mu naraz wypicia jej dużej ilości.

Gazowane napoje smakowe, ze względu na zawarte substancje słodzące są całkowicie zabronione.