Infekcja grzybicza u psa. Rodzaje i leczenie.

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Istnieje wiele rodzajów grzybiczych chorób, które mogą atakować Twojego psa. Zaczynając od miejscowych grzybiczych zmian na skórze, po grzybicze choroby atakujące narządy wewnętrzne jak płuca. 

Przyczyny grzybicy u psów.

Infekcje grzybicze u psów, są mniej popularne niż zakażenia bakteryjne lub wirusowe ale mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia a nawet życia konsekwencji. U naszych czworonogów, infekcje grzybicze występują zazwyczaj w wyniku kontaktu z innymi zwierzętami, narażenia w środowisku czy nadmiernego wzrostu drożdżaków – naturalnie występujących w ciele psa, grzybów.

Rodzaje i leczenie infekcji grzybiczych u psów 

Tak jak pisaliśmy wyżej, zakażenie grzybicze może wystąpić na dwóch płaszczyznach. Miejscowe – widoczne zazwyczaj na skórze psa lub systemowe ( ogólnoustrojowe) zakażenie – obejmujące OUN, płuca, kości czy oczy pupila.

  • Zlokalizowane infekcje grzybicze
  • Dermatofity

Powodują choroby skóry w postaci grzybicy. U psów choroba ta jest niezwykle zaraźliwa. Do jej rozpowszechniania dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną powierzchnią ciała.  Grzybica może obejmować skórę, sierść lub paznokcie psa. Objawy obejmują swędzenie, zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry a także wypadanie sierści a na pazurkach może pojawić się charakterystyczny „nalot” i powodować ich łamliwość.

Leczenie grzybicy spowodowanej przez dermatofity, zależy od ciężkości infekcji. Zazwyczaj obejmuje kombinację leczniczych kąpieli z użyciem szamponów przeciwgrzybiczych z lekami podawanymi doustnie.

  • Malassezia

Ten rodzaj drożdżaków powoduje grzybicze zapalenie skóry – często występujące schorzenie. Choroba rozwija się, gdy naturalnie bytujące na ciele psa grzyby znacznie zwiększają swoją ilość.  Do objawów należą między innymi – łuszczenie się skóry, intensywne swędzenie czy infekcje ucha. 

Leczenie grzybiczego zapalenia skóry, zazwyczaj obejmuje antybiotykoterapię oraz miejscowo stosowane maści  i szampony.  Jest to schorzenie, które wymaga długotrwałego leczenia. 

  • Ogólnoustrojowe zakażenie grzybicze
  • Aspergiloza

Choroba wywołana przez grzyby z rodzaju Aspergillus, bytujące w glebie. Dotyczy zarówno zwierząt jak i ludzi. Jeśli chodzi o psy, odpowiada ona za 2 główne rodzaje infekcji:

  1. Aspergiloza nosa – Infekcja grzybicza ograniczająca się zazwyczaj do przewodów nosowych i zatok czworonogów. W niektórych przypadkach może obejmować także oczy. Objawy tej choroby to letarg, krwawa wydzielina z nosa, kichanie, bolesność nozdrzy psa. Leczenie zazwyczaj polega na miejscowej podaży – do nosa, płynnych środków. Rokowanie jest bardzo dobre i większość psów powraca do pełni zdrowia.
  2. Rozsiana Aspergiloza – Uogólniona i często śmiertelna infekcja grzybicza dotykająca psy.  Najbardziej narażone na jej wystąpienie są owczarki niemieckie.  Poprzez aspirację patogenów grzybiczych do dróg oddechowych, dostają się one do krwiobiegu. Infekcją objęte są narządy, mięśnie i kości. Choroba rozwija się powoli a do jej objawów należą kulawizn, ból, obrzęki, krwiomocz czy paraliż.
  • Kryptokokoza (Toruloza)

Wywołana przez drożdże z rodziny Cryptococcus.  Występująca na całym świecie, potencjalnie śmiertelna choroba ludzi i zwierząt. U psów choroba rozpoczyna się zazwyczaj od dróg oddechowych aby następnie wywołać infekcję ogólnoustrojową – zagrażającą życiu. 

Z badań wynika,  że psy rasy cocker spaniel są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie schorzenia w porównaniu z innymi.  Dochodzi do zajęcia narządów wewnętrznych takich jak oczy, mięśnie, ośrodkowy układ nerwowy, serce, nadnercza czy trzustki.  Choroba prowadzi do zapalenia opon mózgowych, objawiających się u psów poprzez oczopląs, przechylenie głowy, kręcenie wokół własnej osi, drgawki czy niedowłady.

Jest to choroba postępująca, która wymaga pilnego leczenia.  Farmakoterapia obejmuje leki azolowe oraz polienowe.   Leczenie należy prowadzić przez co najmniej 6 miesięcy a rokowanie jest zróżnicowane. Wystąpienie objawów neurologicznych wiąże się z gorszym rokowaniem i skutkuje dużą śmiertelnością.

  • Blastomykoza

Wywołują ją grzyby z rodziny Blastomyces dermatitidis.  Najczęściej dotyka młode psy a statystyki pokazują, że rasy myśliwskie są szczególnie narażone na wystąpienia choroby ( ma to związek z ich trybem życia – węszeniem, a w konsekwencji większym narażeniem na aspirację patogenów grzybiczych).  Choroba występuje w różnych regionach świata.

Ogólne objawy to kaszel, gorączka, letarg, utrata apetytu. W zależności od obszarów jakie zostaną chorobowo zajęte, może dojść do krwiomoczu, gorączkI, kulawizny czy problemu z oczami.

Choroby grzybicze u psów to dość powszechny problem i mogą dotyczyć wybranych miejsc lub całego organizmu. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie wdrożone przez specjalistę, ma znaczący wpływ na rokowanie.