Jak adoptować psa ze schroniska? Wszystko co musisz wiedzieć

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

W Polsce istnieje około 230 zarejestrowanych schronisk. Przebywa w nich około 100 tysięcy psów. Pomimo szerokiej kampani, promującej przygarnięcie psa z wyżej wymienionych placówek, wciąż niewiele osób decyduje się na adopcję.

Powodów dla których warto jest wiele, są to między innymi: 

 • Adopcja ratuje psom życie.

Może nie dosłownie, bo w przeciwieństwie do innych krajów, nie praktykuje się u nas usypiania psów, które zbyt długo znajdują się w schronisku. Jednak „szczęśliwe” życie czworonoga w schronisku zostanie uratowane w dniu w którym, ktoś zabierze go ze sobą.

 • Oszczędność

Adoptowanie psa ze schroniska wiąże się dużo mniejszymi kosztami niż pozyskanie psa z hodowli a następnie zadbanie o jego podstawowe sprawy – szczepienie, odrobaczenie itp.

Czworonogi z schroniska zazwyczaj są już zaszczepione, wysterylizowane i zaczipowane.

 • Adopcja jest humanitarna i empatyczna

Przygarniając psa, pomagasz w walce z przepełnionymi schroniskami i w ten sposób masz pewność, że przyczyniasz się do rozwiązania problemu.

Adoptowanie psa ze schroniska, jak przebiega procedura?

Pomimo problemu przepełnionych schronisk. Opiekunowie mogą nie wydać Ci czworonoga jeśli nie spełnisz odpowiednich wymagań. Zarządzający placówką muszą mieć pewność, że pies trafi do szczęśliwej, kochającej rodziny, pasującej do temperamentu pupila a w efekcie nie wróci spowrotem.

Chcąc adoptować psa, należy złożyć odpowiedni wniosek, wybrać pupila z którym chcemy się zaopiekować a następnie odbyć rozmowę kwalifikacyjną.  Niektóre z pytań, które mogą na niej paść to:

 • Jaka jest Twoja sytuacja rodzinna (ilość dzieci, domowników, stosunek innych do Twojej decyzji)
 • Jaka jest Twoja sytuacja mieszkaniowa ( Gdzie mieszkasz)
 • Jakie masz doświadczenie z opieką nad zwierzętami. Czy posiadasz obecnie psa lub kota
 • Jaka jest sytuacja z pracą. Czy jesteś w stanie zapewnić odpowiednią opiekę, wiążącą się z dodatkowymi wydatkami
 • Jaki styl życia prowadzisz
 • Czy masz doświadczenie z psami ze schroniska

Dla wielu ludzi,  taki wywiad jest przesadą.  Należy jednak pamiętać, że kiedy pies trafi w nieodpowiednie miejsce, zazwyczaj wraca spowrotem do schroniska.  

Jak wybrać odpowiedniego psa ze schroniska?

Wybór odpowiedniego psa do adopcji jest trudny. Każdy z nich ma swoją osobowość oraz przeszłość – wiele z nich zanim trafiło do placówki, było maltretowanych lub bardzo zaniedbywanych.

Wybór pupila tylko ze względu na jego wygląd jest złym pomysłem. Poznanie potrzeb i charakteru psa a następnie ocena, czy jesteśmy w stanie dostosować się do nowego stylu życia, jaki nowy członek rodziny narzuci, to podstawa. 

Według statystyk są psy, które mają małe szanse na adopcje międzyinnymi to:

 • Czarne psy
 • Starsze psy
 • Chore psy

Możesz im pomóc, decydując się zabrać ze sobą psa, należącej do powyższej kategorii. Jednego możesz być pewny, chociaż statystycznie mają mniejsze szanse na adopcję, to nie będą w żadnym stopniu gorszymi towarzyszami. Nawet nie biorąc ze sobą psa, możesz im pomóc, pomagając pracownikom schroniska w formie wolontariatu.

Przygotowanie domu na przyjście psa ze schroniska.

Kiedy już dokonasz adopcji psa ze schroniska, musisz wiedzieć, że  odpowiednie przygotowanie domu na jego przyjście jest bardzo ważne.  Zabawki, jedzenie oraz miejsce do wypoczynku i zrelaksowania powinny już na niego czekać. Musisz też zabezpieczyć dom, przed ewentualną ucieczką. Dla czworonoga to całkiem nowa rzeczywistość, minie trochę czasu zanim się przyzwyczai i dostosowuje do nowych zasad. Pamiętaj wszystkie psy na świecie są lojalne i kochające, niezależnie czy pochodzą z renomowanej hodowli czy z schroniska.