Laktuloza to lek składający się z galaktozy połączonej z fruktozą. W jelicie cienkim prawie się nie wchłania, gdyż jest oporna na działanie enzymów trawiennych. Dociera do jelita grubego, gdzie rozkłada się na dwutlenek węgla i kwasy organiczne co powoduje zwiększenie ilości wody w jelicie. Proces ten w efekcie powoduje przyspieszenie perystaltyki i zmiękczenie mas kałowych. Może być stosowana przewlekle.
Pomimo szerokiego zastosowania jak np. zapobiegania encefalopatii wątrobowej, lek ten u psów jest głównie przeznaczony do leczenia zaparć.
Zaparcia występują głównie u starszych psów, jednak jest to schorzenie, które może dotknąć każdej rasy, niezależnie od wieku. O zaparciach u psa mówimy kiedy nie może się wypróżnić lub przychodzi mu to z wielkim trudem a stolec jest twardy, suchy często z domieszką świeżej krwi.
Najczęstsze przyczyny zaparć u psów:
- Połknięcie niejadalnych przedmiotów, które mogą wywołać niedrożność jelit.
- Brak błonnika w diecie.
- Brak ruchu.
- Zablokowane gruczoły odbytowe.
- Nowotwory jelit.
- Przerost prostaty.
- Urazy.
Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji naszego pupila. Pojawią się wymioty, letarg, utrata apetytu czy depresja.
Leczenie zaparć u psa.
Jeśli zaobserwujemy u psa, wyżej wymienione objawy, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, dotyczący nawyków żywieniowych oraz skłonności do zjadania rzeczy niejadalnych. Sprawdzi też brzuch i odbytnicę, wykonując badanie per rectum.
W zależności od przyczyny leczenie może obejmować.
- Lewatywę.
- Nawodnienie dożylne.
- Ręczne usunięcie mas kałowych.
- Jeśli przyczyną zaparć jest przerost gruczołu krokowego, konieczna może być kastracja.
Na przewlekłe zaparcia, weterynarz może zalecić stosowanie laktulozy. Należy ją podawać w dawce 400 mg na kilogram masy ciała psa, na dobę. Dobową ilość leku, najlepiej podzielić na 3 dawki.
Produkt przeznaczony dla psów występuje pod nazwą Laxatract i przeciwwskazany jest w przypadku całkowitej niedrożności jelit, perforacji lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego.
W początkowej fazie leczenie mogą wystąpić objawy niepożądane jak:
- Wzdęcia.
- Rozszerzenie żołądka.
- Skurcze.
Przedawkowanie laktulozy może powodować biegunkę i odwodnienie.
Profilaktyka zaparć.
Aby zmniejszyć ryzyko występowania zaparć u psów, warto stosować dietę bogatą w błonnik. Zapewnić pupilowi, stały dostęp do wody i odpowiednią ilość ruchu. Unikać należy podawania psu kości do jedzenia.