Rasy psów, które żyją najdłużej

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Jak wiadomo pies to najlepszy przyjaciel człowieka a jego śmierć, jest bardzo przykrym wydarzeniem. Styl życia –  ich aktywność fizyczna, odżywianie, narażenie na choroby i wypadki, odgrywa decydującą rolę w tym jak długo pies będzie z nami. Genetyka danej rasy, nadaje mu określony, średni czas życia. Pozwala to przewidzieć ile mniej więcej lat będzie żył zdrowy pies. 

Rasy psów cieszące się najdłuższym życiem – czas liczony w latach ludzkich.

  • Chihuahua

Psy miniaturki. Najmniejsza uznana rasa, która korzenie ma w IX wieku. Wywodzi się z Ameryki środkowej, wyhodowana w ciepłym klimacie, źle znosi nasze zimy. Żyją od 14 do 18 lat. Ze względu na mały rozmiar, są bardzo delikatne i mogą nie być odpowiednie dla dzieci.

  • Yorkshire terrier (York)

Yorki żyją średnio od 14 do 16 lat. Wiadomo, że małe rasy żyją dłużej. U większych psów proces starzenia przebiega szybciej. Yorki w dzisiejszych czasach zazwyczaj są rozpieszczonymi domownikami. Dawniej wykorzystywane były do łapania szczurów.

  • Pudel

Czworonogi te zazwyczaj kojarzą nam się z wystawami i pokazami psów. Te modne pupile mogą być duże lub małe a czas życia tych mniejszych waha się między 13 a 16 lat.

  • Maltańczyk 

Rasa, która znana była jeszcze w czasach przed naszą erą. Obecnie zamieszkują domy i ze względu na swoją białą puszystą sierść, łagodne usposobienie i prawdziwy psi urok, ciężko uwierzyć, że kiedyś były wykorzystywane do łapania szczurów. Maltańczyki żyją średnio od 12 do 15 lat

  • Sznaucer miniaturowy

Rasa bardzo dobrze nadająca się jako pies do domu z dziećmi. Niewielkie ale muskularne psy, żyją średnio od 12 do 14 lat. Ze względu na tendencje do występowania u nich zapaleń trzustki, konieczne może być stosowanie odpowiedniej diety.

  • Shih Tzu

Te małe pieski były ulubieńcami rodziny królewskiej z chińskiej dynastii Ming. W zachodnim świecie nie były popularne aż do 20 wieku. Rasa, która nie jest zbytnio podatna na choroby. Shih tzu są jednak alergikami i mogą u nich występować zmiany skórne. Ze względu na wady powiek, psy te często trafiają od weterynarza z powodu zapalenia spojówek. Żyją średnio od 11 do 14 lat.

  • Jamnik

Psy, które ze względu na swój charakterystyczny wygląd zna chyba każdy. Dawniej były wykorzystywane do polowań, idealnie mieściły się do borsuczych nor.  Psy te należy chronić przed nadwagą i koniecznością  wyskakiwania na meble. Jamniki żyją od 12 do 14 lat.

  • Beagle

Rasa psów kwalifikowana do grupy gończych. Bardzo inteligentne, zdecydowane i łagodne psy.  Należy pamiętać, że opiekując się tymi psami, należy zapewnić im codzienną dawkę aktywności fizycznej. Ich naturalny instynkt łowiecki musi być w jakimś stopniu zaspokojony. Beagle żyją nawet 15 lat.

  • Labrador Retriever 

Psy ras dużych, które pomimo rozmiarów, żyją dość długo. Te rodzinne i bardzo przyjazne czworonogi żyją od 10 do 12.  Podobnie jak większość psów ras dużych, cierpią na choroby kostno stawowe a nadwaga może znacznie nasilać te problemy.

  • Kundel

Kundelki czyli mieszane rasy psów.  Ich średnia długość życia jest dłuższa niż psów rasowych, wynosi 14 lat. Spowodowane jest to tym, że czysto rasowe psy przenoszą w genach również skłonność do chorób.