Czy psy mogą jeść ziemniaki?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Ziemniaki to dodatek do wielu potraw. Są przysmakiem wielu osób a ich forma podawania może być naprawdę różna. Kiedy zajadasz się frytkami a obok o kawałek prosi Twój czworonożny pupil, możesz ulec pokusie poczęstowania go. Jednak czy psy mogą jeść ziemniaki bez żadnych konsekwencji ze strony układu pokarmowego?

Czy psy mogą jeść ziemniaki?

Odpowiedź brzmi, tak. Podobnie jednak jak dla ludzi, ziemniaki są jadalne po ugotowaniu lub usmażeniu. Surowe ziemniaki zawierają solaninę – toksyczny glikoalkaloid, który powoduje poważne zaburzenia żołądkowo – jelitowe.

Może o tym nawet nie wiesz, ale wiele karm dla psów posiada w swoim składzie ziemniaki.

Właściciele psów, mogą zaobserwować także, podjadanie przez psy obierek po ziemniakach. Należy uważać, gdyż większa ilość może być szkodliwa i obciążyć nerki.

Wartości odżywcze ziemniaków, dla psów.

Ziemniaki zawierają głównie węglowodany złożone, dlatego powinny stanowić jedynie uzupełnienie diety psa a nie jego podstawowy składnik. Zjedzenie zbyt dużej ilości może powodować zaparcia.

Ziemniaki najlepiej traktować jako przysmak dla psa i przestrzegać zasady podawania ich w ilości nie większej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie ( 1 ziemniak to około 130 kcal).

Czy ziemniaki mogą zaszkodzić psu?

Tak jak pisaliśmy powyżej, psy powinny unikać surowych ziemniaków i roślin psiankowatych.  Jeśli trzymamy ziemniaki w domu, powinny być niedostępne dla psa. Zabierając pupila na działkę, może on rozkopywać grządki ziemniaków i próbować zjeść warzywa prosto z ziemi – należy uniemożliwić mu ten proces.

Spożycie dużej ilości surowych ziemniaków może powodować następujące objawy:

  • Zaburzenia ze strony układu pokarmowego ( wymioty i biegunka)
  • Letarg
  • Słabość
  • Splątanie

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy zgłosić się z psem do weterynarza.

Słodkie ziemniaki zdrowsza alternatywa.

Popularne w Polsce bataty, pochodzą z rodziny powojowatych i nie zawierają solaniny. Mają dużą ilość błonnika i witamin. Surowe spożycie batatów, nie jest groźne dla naszego pupila.

Jak sama nazwa wskazuje słodkie ziemniaki mają słodki smak, dlatego są uwielbiane przez psy. Najlepiej upiec je w piekarniku i w takiej formie serwować.