Czy można podać psu aspirynę?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Kiedy widzimy, że psu coś dolega, chcemy jak najszybciej mu pomóc. W przypadku urazu lub choroby, która sprawia ból, w pierwszej kolejności myślimy o podaniu leków, używanych na co dzień. Środkiem, który znajduje się w każdej domowej aptece jest – aspiryna. Czy można ją podawać naszym czworonogom? 

Aspiryna – co to za lek?

Kwas acetylosalicylowy czyli substancja czynna leków, o nazwie handlowej aspiryna czy polopiryna, to środek zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.  Oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego, hamuje agregację płytek krwi. Pomimo zalet, popularna aspiryna jak każdy lek wywołuje też określone skutki uboczne a stosowanie jej pomimo przeciwwskazań wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi zarówno u ludzi jak i zwierząt.

Kiedy weterynarz zaleca stosowanie aspiryny?

Specjaliści zazwyczaj przepisują aspirynę psom, cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów lub zapalenia układu mięśniowo – szkieletowego.  Często jesteśmy świadkami, kiedy weterynarze stosują aspirynę na wiele innych schorzeń. Musimy mieć na uwadzę, że specjaliści posiadają obszerną wiedzę na temat działania wybranych leków na organizm psa, możliwych skutków niepożądanych, dawkowania oraz doświadczenie w ich stosowaniu. Dlatego każdy lek pochodzący z domowej apteczki, powinien być skonsultowany.

Skutki uboczne podawania aspiryny psom?

Ogólnie mówi się, że aspiryna to bezpieczny lek dla psów. Jest to prawdą o ile podawana jest ściśle na zlecenie weterynarza, który oceni stan pupila i dobierze odpowiednia dawkę, zazwyczaj do wagi psa.

Skutki uboczne jakie  mogą wystąpić po zastosowaniu aspiryny u psów to:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Wrzody 

Przedawkowanie aspiryny jest bardzo niebezpieczne, zazwyczaj dochodzi do niego gdy pies zje niepilnowane pudełko leku. Efektem tego może być:

  • Brak apetytu
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Krwotok
  • Śpiączka
  • Śmierć

Pierwsza podaż aspiryny psu, powinna być dokładnie monitorowana aby wykluczyć reakcję alergiczną.

Aspiryna dla psa – dawkowanie.

Ciężko określić dawkę aspiryny dla psa, nie widząc w jakim jest stanie. Dlatego ostatecznie powinni określać ją weterynarze po zebraniu wywiadu i badaniu przedmiotowym psa. Ogólnie przyjmuje się, że dawka aspiryny dla psa wynosi od 5-10 mg na kilogram masy ciała.

Z przeciwbólowych leków, znajdujących się w domowej apteczce, to metamizol (pyralgina) uznawany jest za najbardziej bezpieczny dla psów. Aspiryna pomimo tego, że często jest przepisywana przez weterynarzy, nie powinna być podawana samodzielnie psom.