Jak myć psu zęby? Dlaczego jest to tak ważne.

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Będąc kochającym właścicielem  psa, chcesz robić wszystko aby jak najdłużej cieszył się zdrowiem.  Trening, odpowiednie karmienie, wizyty u specjalisty i profilaktyka to chleb powszedni odpowiedzialnego opiekuna czworonoga.  

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego właśnie profilaktyka i jeden z jej elementów – higiena jamy ustnej psa, jest tak ważna. Pomaga ona uniknąć przykrego zapachu a przede wszystkim nagromadzenia się dużej ilości kamienia nazębnego, co w dalszej kolejności będzie prowadziło do rozwoju próchnicy.

Zdrowa jama ustna psa. Jak powinna wyglądać?

Czyste, wolne od kamienia (twardy nalot o żółtym kolorze)  i nie ruszające się – tak powinny wyglądać wszystkie zdrowe 42 zęby Twojego pupila. Język w kolorze czerwonym, wilgotny i bez śladów nalotu. Dziąsła zazwyczaj w kolorze łososiowo – różowym z wyjątkiem ras, które genetycznie mają czarne dziąsła.

Mycie psu zębów. Podstawowa czynność w profilaktyce jamy ustnej.

Psy nie radzą sobie w utrzymaniu zębów, w doskonałym stanie przez całe życie. To od nas zależy czy oprócz mycia uszu, przycinania pazurów oraz strzyżenia i czesania, dołożymy jeszcze jeden punkt do pielęgnacji naszego pupila – mycie zębów.

Na rynku jest wiele zabawek oraz smakołyków, pozwalających zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej ale to regularne szczotkowanie daje najlepsze efekty.

Jak myć psu zęby – poradnik.

  1. Kup odpowiednią dla psów, szczoteczkę (dłuższa rączka) oraz pastę  do zębów.  Nie używaj pasty przeznaczonej dla ludzi, może wywołać u psa wymioty i objawy zatrucia – wiele past zawiera ksylitol.
  2. Wybierz odpowiednie miejsce i czas. Pies nie powinien być rozpraszany przez dodatkowe bodźce.
  3. Dotykaj zębów psa bez szczotki. Pozwoli to na przyzwyczajenie psa, do pielęgnacji w obrębie jego jamy ustnej.
  4. Używając szczoteczki, dotknij delikatnie przednich, bocznych i tylnych zębów. Nagradzaj psa za cierpliwość i tolerancję wykonywanych czynności.
  5. Dodaj pastę i zacznij delikatnie szczotkować zęby psa.
  6. Często nagradzaj. Mycie zębów to dla psa całkowicie nienaturalna czynność. Częste chwalenie i nagradzanie, pozwoli mu skojarzyć tą czynność z czymś przyjemnym.

Podczas kontroli u specjalisty, weterynarz oceni stan psich zębów i może zalecić mechaniczne usunięcie kamienia. Zabieg przebiegający w znieczuleniu.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej u psa. Do czego może doprowadzić.

Przebarwienia, obrzęki oraz przykry zapach świadczy o tym że pies wymaga wizyty u specjalisty i profesjonalnej oceny stanu jamy ustnej.

Choroby jakie mogą rozwinąć się w pyszczku Twojego pupila:

  • Halitoza 

Nieświeży oddech, występuje gdy nadmiar bakterii rozwija się w jamie ustnej. Może być to także efekt infekcji lub jakiejś choroby przewlekłej. Często regularne szczotkowanie zębów pozwala usunąć problem.

  • Torbiele i guzy

Jeśli zauważyłeś w jamie ustnej swojego psa narośla, zabierz swojego pupila na kontrolę weterynaryjną aby wykluczyć zmiany nowotworowe i zastosować potrzebne do ich zneutralizowania leczenie.

  • Zapalenie dziąseł

Spowodowane jest najczęściej nagromadzeniem płytki nazębnej. Odpowiedni płyn antybakteryjny i regularne szczotkowanie pozwala wyleczyć ten stan.

  • Choroba przyzębia

Powoduje obrzęk, poluzowanie zębów, ból oraz trudności w jedzeniu. Jeśli zaobserwujesz te objawy, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

  • Choroba dziąseł

Schorzenie, na które szczególnie narażone są rasy jak bokser czy bulterier.  Objawia się nadmiernym rozrostem dziąseł co sprzyja występowaniu infekcji.

Jaka pasta do zębów dla psa, będzie najlepsza?

Większość past do zębów, przeznaczonych dla psów, zawiera w swoim składzie elementy szorujące, pomagające usunąć płytkę nazębną. Dodatkowo działają przeciwbakteryjnie i  poprawiają świeżość oddechu.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, należy pamiętać aby nigdy nie używać pasty przeznaczonej dla ludzi. 

Na rynku obecnie dostępnych jest  wiele rodzajów past, przeznaczonych dla czworonogów.  Wybierając odpowiednią, powinniśmy zwrócić uwagę na smak – ulubiony zdecydowanie ułatwi proces czyszczenia, szczególnie u psów, które nie są do niego przyzwyczajone. Niektóre preparaty można nakładać bez użycia szczoteczki, rozsmarowując pastę palcem na zębach. 

Rozbieżność cen jest naprawdę duża. Najtańsze pasty kupimy już za około 10 zł, natomiast produkty z wyższej półki kosztują w granicach 50 zł. 

Pamiętaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego wprowadź do codziennej pielęgnacji psa, regularne szczotkowanie zębów.