Maltipoo – Charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Maltipoo to rasa będąca krzyżówką pudla miniaturki lub toy oraz maltańczyka. Są to psy czułe i delikatne. Nadające się świetnie do rodzin jak i samotnych osób.  Z natury są aktywnymi, zadziornymi i kochającymi zabawę psami. Maltipoo cieszy się życiem a dzień lubi spędzać biegając po domu w oczekiwaniu na spacer.

Psy tej rasy mogą być dobrym wyborem dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej styczności z czworonogami. Są podatne na szkolenia i bardzo szybko się uczą. Maltipoo bardzo kochają swoich właścicieli i powinny mieszkać z nimi i nie zostawać same na dłuższy czas. Jednak jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, musisz wiedzieć, że psy tej rasy są bardzo aktywne w kwestii szczekania.

Maltipoo uważany jest za psa dla alergików. W rzeczywistości, nie do końca jest tak hipoalergiczny jak mówią o nim hodowcy. Dlatego osoby z alergią powinny na własnej skórze przekonać się, czy pupil nie nasila ich dolegliwości. 

W ostatnim czasie zyskały sławę, jako psy celebrytów, towarzyszące im na czerwonym dywanie.

Jak dotąd Maltipoo nie jest zarejestrowaną rasą psów.

Rozmiar psów rasy maltipoo

Jednoznacznie rozmiar psa tej rasy ciężko określić. Tak jak wspominaliśmy wyżej, jest to krzyżówka pudla z maltańczykiem. W zależności jakiej odmiany będzie pudel (miniaturka lub toy) wpłynie to na rozmiary potomstwa. Ich wzrost waha się od 20 do 35 cm a waga od 2.5 do 9 kilogramów.

Charakter i osobowość maltipoo

Maltipoo to bardzo inteligentny, czuły i kochający zabawę pies. Uwielbiają spędzać czas blisko swoich właścicieli, siedząc im na kolanach lub wspólnie spacerując.  Zaalarmują Cię poprzez szczekanie jak tylko coś ich zaniepokoi. 

Należy pamiętać, że maltipoo jak każdy pies, który nie ma odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, może wyładowywać nadmiar energii  na niszczeniu mieszkania.

Karmienie maltipoo

Zalecana porcja to od 0.5 do 1.5 szklanki wysokojakościowej karmy podzielonej na 2 posiłki.  Pies nie powinien mieć cały czas dostępu do pokarmu a otrzymać swoje „danie” w wyznaczonym czasie. Oczywiście ilość potrzebnego jedzenia będzie zależała w dużej mierze od takich czynników jak styl życia psa (aktywność fizyczna), wieku, stanu zdrowia.

Zdrowie psów rasy maltipoo

Psy rasy maltipoo, cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem i żyją średnio 13-15 lat. Mogą być one jednak bardziej podatne na takie schorzenia jak:

  • Zespół White Shakera

Objawia się  od 6 miesięcy do 3 roku życia. Napad drżenia całego ciała, brak koordynacji i szybkie ruchy gałek ocznych występują gdy pies robi się bardzo podekscytowany lub zestresowany. Należy podkreślić, że ten stan nie sprawia bólu naszemu pupilowi ani nie wpływa na jego zachowanie. 

  • Padaczka

Może być dziedziczna lub występować z przyczyn nie znanych. Chociaż nie da się całkowicie wyleczyć z padaczki to odpowiednia farmakoterapia, pozwala wieść psu życie na tym samym poziomie co innym zdrowym pupilom.

  • Zwichnięcie rzepki

Częsty problem u małych psów. Wynika z nieprawidłowego ustawienia rzepki.  Może prowadzić do zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to objawia się, charakterystycznym zakrzywieniem łap.

  • Zespolenie wrotno – oboczne

Nieprawidłowy przepływ krwi, między wątrobą a resztą organizmu. Jest to bardzo duży problem, gdyż wątroba pełni funkcję między innymi detoksykacyjną czy metabolizuje składniki odżywcze. Choroba objawia się zaburzeniami neurobehawioralny ( hipoglikemia, brak apetytu, zaburzenia równowagi), zahamowaniem wzrostu, problemami z układem moczowym czy nietolerancją leków.

  • Postępujący zanik siatkówki

Zwyrodnieniowa choroba oczu, która ostatecznie prowadzi do utraty wzroku. Naszczęście poprzez wyostrzenie innych zmysłów, nawet całkowicie ślepe psy mogą prowadzić normalne życie.

  • Choroba Legga – Calve’a – Perthesa

Objawia się utykaniem. Spowodowane jest to zanikiem dopływu krwi do głowy kości udowej połączonej z miednicą.  Schorzenie można leczyć poprzez interwencję chirurgiczną.

Pielęgnacja psów maltipoo

Sierść maltipoo jest średniej długości, od lekko  falistej do kręconej. Może występować w różnych kolorach, najczęściej spotykane to  kremowy, biały lub srebrny. Aby uniknąć matowania sierści, powinna być ona codziennie czesania. Przynajmniej 2 razy w roku, maltipoo powinien odwiedzić psiego fryzjera. 

Comiesięczna kąpiel zapewni mu świeżość i blask. Należy pamiętać o przycięciu sierści wokół oczu, aby ich nie drażniła  i utrudniała patrzenie.

Zęby powinno się szczotkować od 2 do 3 razy w tygodniu aby usunąć gromadzący się na nich kamień. Kiedy słyszysz stukanie o podłogę kiedy Twój pupil biegnie Się przywitać, to czas aby obciąć mu pazury.

Wyżej wymienionym zabiegom pielęgnacyjnym, należy poddawać psa już od szczenięcych lat.