Canlusso

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Kup teraz i skorzystaj z obniżki o 50 PLN na wszystkie legowiska i foteliki!
KOD RABATOWY: CANLUSSO50

BŁYSKAWICZNY KONTAKT | SZYBKA REALIZACJA 1-3 DNI | GWARANCJA 2 LATA

Chart Afgański – charakter, pielęgnacja, choroby

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Pochodząca z Afganistanu, pierwotnie zwana Tazi, starożytna rasa psów, początkowo wykorzystywana do polowania na pustyni i w górach Afganistanu. Jego obfita sierść, zapewniała ochronę przed zimnem.  Był ceniony za szybkość i wytrzymałość, przez co mógł rywalizować z lampartami czy wilkami.

Dzisiaj charty afgańskie, pomimo tego, że nie polują to zachowały swój instynkt psa gończego.  Szczeniaki będą zabiegać o uwagę i uczucia rodziny, jednak wraz z dojrzewaniem staną się samodzielne i obojętne na swoich właścicieli – same decydują czy chcą być głaskane.  Oprócz swojej niezależności, psy te charakteryzują się czułością i “poczuciem humoru” – potrafią robić psikusy członkom rodziny.

Pomimo swojej postury i instynktu gończego, nie jest to dobry pies stróżujący. Często jest obojętny na nowe osoby.  Trenowanie afgańczyka to prawdziwe wyzwanie.  Przez swoje niezależne myślenie często odmawia współpracy, jednak na różnego rodzaju wystawach nie ma sobie równych.

Z czworonogiem należy obchodzić się delikatnie, z życzliwością i zrozumieniem, że czasem nie ma on ochoty na wspólną pracę.

Psy tej rasy, przebywające z rodziną w domu, są spokojne i wyluzowane, jednak będą potrzebować codziennej dawki aktywności fizycznej w postaci spaceru czy biegania. Charty afgańskie mieszkające na podwórku, muszą być zabezpieczone wysokim ogrodzeniem. Słyną z częstych ucieczek.

Chart Afgański – podstawowe dane

  • Długość życia: 10 – 12 lat
  • Waga: 22-27 kg
  • Wzrost: 60 – 66 cm
  • Kategoria: Pies gończy

Chart Afgański – zdrowie

Psy tej rasy cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem, jednak mogą być podatne na pewne schorzenia:

  • Alergia – Objawia się tak samo jak u ludzi –  między innymi wysypką, swędzeniem czy wypadaniem sierści. Kluczowym zadaniem jest znalezienie przyczyny i szybkie jej wyeliminowanie.
  • Rak – Nowotwór złośliwy może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od narządu jaki obejmuje. Krwawienie, osłabienie, problemy z wypróżnianiem, narośla skórne to tylko niektóre objawy wymagające pilnej diagnostyki.
  • Zaćma – główna przyczyna utraty wzroku u psów, objawia się zmętnieniem soczewki. Może zostać usunięta przez zabieg chirurgiczny. 
  • Niedoczynność tarczycy – objawia się osłabieniem, pogorszeniem stanu skóry, wypadaniem sierści czy częstym łapaniem infekcji bakteryjnej. Leczona za pomocą farmakoterapii.

Karmienie charta afgańskiego

Pies średnio powinien zjadać od 2 do 2.5 szklanki suchej karmy, rozłożonej na 2 porcje – rano i wieczorem.

W przypadku nadwagi, chorób przewlekłych czy zmniejszonej aktywności fizycznej, dawkowanie karmy powinno być indywidualne, biorąc pod uwagę zdrowie i styl życia psa.

Chart afgański – pielęgnacja

Dobrze zadbana sierść tego psa wygląda spektakularnie, przypominając ludzkie włosy.  Za wyjątkiem nosa i grzbietu całe ciało czworonoga pokrywa długa sierść. 

Częste kąpiele i czesanie są obowiązkowe aby nie doszło do plątania się zjawiskowej sierści. 

Ze względu na długie, wiszące uszy, infekcja tych partii ciała jest bardzo popularna. Należy regularnie je kontrolować i czyścić zwilżonym wacikiem. 

Zęby należy szczotkować 2 – 3 razy dziennie aby uniknąć rozwoju kamienia nazębnego a  w konsekwencji próchnicy. 

Jeśli pies nie ściera pazurów w naturalny sposób, należy je regularnie obcinać przynajmniej raz w miesiącu.

Chart afgański dla kogo będzie odpowiedni

Niezależny charakter i duże rozmiary sprawiają, że pies nadaje się jako towarzysz dla dorosłych osób.  Krzyki dzieci, mogą przestraszyć afgańczyka i sprawić, że będzie chciał ich unikać. 

Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta domowe, najlepiej czują się  w towarzystwie innych chartów afgańskich. Ze względu na swój instynkt łowiecki, często bierze udział w gonitwie za kotem czy innym uciekającym zwierzęciem.

Scroll to Top