Chyba każdy z nas kojarzy scenę z animowanego filmu – „Zakochany kundel”, w którym spaghetti łączy ze sobą dwoje psiaków. Można by myśleć, że makaron stanowi przysmak dla naszych czworonogów. Jak to wygląda w rzeczywistości, czy psy mogą jeść ten najczęściej spożywany na świecie produkt zbożowy, bez żadnych konsekwencji dla zdrowia?
Przede wszystkim musimy sprawdzić czy pupil nie jest uczulony na makaron, jeśli po zjedzeniu wystąpią objawy alergii jak chociażby wysypka, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty,biegunka) to znak, że należy go unikać.
Czworonogi dobrze tolerujące to danie, mogą jak najbardziej jeść posiłki z makaronem, jako uzupełnienie diety.
Makaron – wartości odżywcze dla psów.
Wytwarza się go głównie z jajek, mąki i wody. Sam makaron nie jest kaloryczny. Po ugotowaniu 100 gram dostarcza nam – 149 Kcal. Dla organizmu stanowi on głównie źródło węglowodanów złożonych oraz niewielkie ilości białka i tłuszczu. Witaminy i minerały, które dzięki niemu dostarczamy to:
- Witamina B1
- Witamina B6′
- Fosfor
- Wapń
- Magnez
- Żelazo
- Sód
- Kwas foliowy
Ile makaronu może jeść pies?
Karmienie psa makaronem, może być świetnym dodatkiem i urozmaiceniem diety. Jednak ze względu na ilość węglowodanów jakie zawiera, trzeba to robić z rozwagą aby nie doprowadzić do rozwinięcia nadwagi u psa a w dalszej konsekwencji cukrzycy i chorób serca.
Tak więc, mała porcja makaronu od czasu do czasu jest jak najbardziej w porządku i możesz, przygotować ją swojemu pupilowi.
Makaron z sosem i innymi dodatkami czy można podać psu?
Spaghetti, penne, carbonara czy gnocchi to makaronowy przysmak z kuchni włoskiej. Wiele osób zadaje pytanie, czy jeśli zostanie im coś z takiego posiłku, to może poczęstować nim psa?
Odpowiedź brzmi: Nie.
Makarony z sosami to prawdziwa bomba kaloryczna, której powinniśmy unikać dbając o zdrowie i sprawność fizyczną pupili. Jednak to, czego powinniśmy się jeszcze obawiać, to dodatek czosnku czy cebuli – warzyw mających toksyczny wpływ na organizm naszego czworonoga. Po ich zjedzeniu, w przewodzie pokarmowych uwalniają się tzw. dwusiarczki, które uszkadzają krwinki czerwone i mogą prowadzić do anemii.
Alternatywy dla zwykłego makaronu
Na półkach sklepowych, pojawiają się makarony wytwarzane z różnych składników takich jak ryż, soczewica czy ciecierzyca. Ich główną zaletą jest niska kaloryczność i to, że nie zawierają glutenu. Ryż to często zalecany przez weterynarzy pokarm podczas „rozstroju” żołądka u psów. Ciecierzyca i soczewica w niewielkich ilościach nie zaszkodzi psu, jednak może powodować problemy ze strony układu pokarmowego, spowodowane dostarczaniem dużej ilości błonnika. Niektóre badania pokazują, że jedzenie tych roślin przez psy, może prowadzić do rozwoju chorób serca.