Psy to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka, którzy stale umilają życie czy niezłomnie wspierają w ciężkich chwilach. Nic więc dziwnego, że martwimy się o zdrowie naszych zwierząt i zawsze wybieramy dla nich to co najlepsze. Widząc pogarszające się samopoczucie u pupila winą obarczamy zazwyczaj jedzenie czy stres związany np. z wizytą u weterynarza. Niekiedy jednak odpowiedzialna za dolegliwości jest alergia spowodowana kontaktem ze sztucznymi i niebezpiecznymi tworzywami. Jak ustrzec psa przed problemami natury dermatologicznej? Jakie legowisko okaże się najlepsze?
Pierwsze alarmujące objawy
Po każdej wymianie legowiska czy zabawek powinniśmy uważnie obserwować zachowanie czworonogów. Pierwsze alarmujące objawy alergii pojawiają się już po kilku godzinach od kontaktu z toksycznym materiałem. Najczęściej mamy do czynienia z uporczywym drapaniem, a czasem nawet wygryzaniem ciała u psa. To z kolei prowadzi do powstawania ran, które mogą powodować ropne zapalenie skóry. Innymi znakami ostrzegawczymi może być też rumień, wysypka czy krostki. Warto zatem pamiętać, że tanie, niesprawdzone legowisko dla psa może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu pupila.
Co wywołuje alergię kontaktową?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – alergię wywołują przedmioty, z którymi pies ma do czynienia na co dzień, niekiedy przez długie godziny (np. podczas snu). Według statystyk to właśnie posłanie jest najczęstszą przyczyną złego samopoczucia u czworonogów. Na kolejnych miejscach wymieniane są m.in. kocyki, zabawki czy ubranka. Tanie produkty nierzadko stworzone są z dodatkiem wszelkiego rodzaju szkodliwych tworzyw i substancji takich jak np.:
- guma,
- lateks,
- formaldehydy,
- sztuczne barwniki,
Warto dodać, że niektórzy producenci nie szczędzą też metali ciężkich, a nawet detergentów!
Jakie posłanie dla psa wybrać?
Wybierając posłanie dla naszego czworonożnego przyjaciela warto zwracać uwagę przede wszystkim na skład. Zarówno obszycie jak i wnętrze legowiska powinno być całkowicie bezpieczne i antyalergiczne. Najpopularniejsze materiały, które z pewnością spełnią wymagania nawet najbardziej bezkompromisowego psiaka to poliester, bawełna czy kodura. Wytrzymała tkanina nie tylko ochroni skórę pupili, ale będzie się pięknie prezentowała przez bardzo długi czas. Z kolei w roli wypełnienia idealnie sprawdzi się kulka silikonowa – sztuczny puch stosowany m.in. w poduszkach. Takie połączenie okaże się świetnym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i schorowanych zwierzaków.