Bawełniane, kauczukowe, skórzane lub polarowe – szarpaki, bo właśnie o nich będzie dziś mowa są świetnym gadżetem do wspólnej zabawy z psiakiem i pozwalają doskonale rozładować nadmiar energii. Dookoła zabawy szarpakiem nagromadziło się wiele mitów. Wielu właścicieli czworonogów uważa, że zabawa szarpakiem wyzwala w psach agresję i chęć rywalizacji, ale czy naprawdę tak jest? Jeśli chcesz wiedzieć, czy wszystkie psy powinny bawić się szarpakiem i jak zaplanować zabawę w taki sposób, aby była bezpieczna to serdecznie zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu!
W jaki sposób szarpaki mogą stymulować rozwój Twojego czworonoga?
Źródła zabawy w przeciąganie i szarpanie należy upatrywać w kołach łowieckich. Gonitwy, chwytanie i rozszarpywanie są elementami łańcucha łowieckiego, a jednocześnie naturalnym zachowaniem, które w mniejszym lub większym stopniu występuje u każdego psa. Co ważne, szarpanie to jedna z ważniejszych aktywności czworonogów, dlatego zamiast martwić się za każdym razem, gdy Twój pupil energicznie szarpie i walczy z ulubioną zabawką postaraj się kreatywnie wykorzystać jego potrzebę zaspokojenia naturalnych instynktów. Wspólna zabawa szarpakiem pozwoli Wam nie tylko efektywnie ćwiczyć mięśnie oraz umysł czworonoga, ale przede wszystkim wzmocni więź i zbuduje wzajemne zaufanie.
Czy szarpak jest bezpieczny dla mojego psa?
Pamiętaj, że nieodpowiednio zaaranżowana wspólna zabawa może doprowadzić do poważnych kontuzji u Twojego pupila. Zarówno sposób zabawy, jak i sam szarpak muszą być dostosowane do możliwości i wielkości psa. Niektóre rasy ze względu na anatomię szczęki oraz płytko osadzone uzębienie nie powinny korzystać z szarpaków w trakcie wspólnej zabawy z opiekunem. Jeśli masz wątpliwości, czy wspólne przeciąganie będzie dla Was bezpieczna- skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Jak zatem bawić się tak, by nie narażać pupila na ewentualne kontuzje?
Wspólna zabawa z psem w przeciąganie – jak bawić się bezpiecznie?
Dobry szarpak jest odpowiednio miękki, dzięki czemu bezpieczny dla psich zębów podczas zabawy. Wybierając zabawkę dla swojego czworonoga zadbaj o to, by była wykonana z elastycznych i trwałych materiałów. W zabawie w przeciąganie nie chodzi o pokazanie siły, a o współpracę. Stosuj płynne, poziome ruchy. Nigdy nie szarp i nie przeciągaj się z psiakiem gwałtownie, pozwól mu wygrać. Pamiętaj, że to Twój pupil nadaje tempo całej zabawie, dlatego podczas przeciągania dostosuj siłę do jego możliwości i nie rób niczego na siłę. Jak już wspomniałam wcześniej, wspólna zabawa nie ma nic wspólnego z pokazem siły i hierarchii, dlatego zadbaj o to, by wyniki waszych zmagań były zróżnicowane.