Nadmierne szczekanie – o czym może świadczyć i jak sobie z nim radzić?

Sprawdź nasze produkty

Zielone legowisko dla psa

Legowisko dla psa

Przechodzisz spokojnie chodnikiem, kiedy pies żyjący w mijanym właśnie domu zaczyna szczekać i agresywnie dobiegać do dzielącego Was ogrodzenia. Brzmi znajomo? Taka reakcja u psów jest często łączona z ich rasą. Myślimy, że tak po prostu jest i w taki sposób reagują te zwierzęta. Jak się okazuje – prawda może tkwić zupełnie gdzieś indziej…
Właściciele często zadają sobie pytanie: „Jak wychować psa i jak reagować na szczekanie?”. Przychodzimy z odpowiedzią! W dalszej części opowiemy Wam nieco więcej o nadmiernym szczekaniu u psów.

Głośne szczekanie wpisane w psią naturę?

Powodów szczekania jest mnóstwo, a co za tym idzie – nie możemy tego w pełni zabraniać naszym pupilom. Szczęście, ekscytacja czy po prostu chęć ostrzeżenia właściciela to tylko niektóre powody wydawania przez psów tych odgłosów. Są one wtedy całkowicie naturalne, jednak mogą być problematyczne dla sąsiadów. Warto więc uczyć nasze pieski dobrego i cichego zachowania. Nie karzmy ich i nie krzyczmy na nie w takich sytuacjach. Jak reagować na takie zachowania?

Nadmierne szczekanie u psa może mieć też inne podłoże; zła relacja z właścicielem, życie w stresie, nieumiejętność rozładowania emocji czy chęć zwrócenia na siebie uwagi to tylko niektóre powody, które mogą spowodować nadmierne szczekanie u psów.

Jak nie powinniśmy reagować?

Z pewnością nie powinniśmy krzyczeć na nasze zwierzęta. Wywoła to u nich jeszcze więcej emocji, z którymi nie będą wiedzieli jak sobie poradzić. Na rynku mamy niestety dostępne mnóstwo opcji, które mają docelowo zwalczać szczekanie u psów. Obroże antyszczekowe, które karzą psa za takie zachowanie i urządzenia wydające z siebie nieprzyjemne dźwięki słyszane tylko dla zwierząt. Oczywiście – jest to najgorsze, na co możemy się zdecydować. Są to okrutne działania, które zdecydowanie obniżają poziom życia zwierzęcia.

Rozpoznanie powodu kluczem do sukcesu

Przejdźmy do tego, jak powinien zachować się w takiej sytuacji dobry właściciel. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie powodu szczekania psa. Jak już wspomnieliśmy – jest ich mnóstwo. Może Twojemu zwierzakowi brakuje zabawy? Może zbyt mało czasu mu poświęcasz? Spróbuj dostarczyć Twojemu pupilowi tego, za czym możliwie tęskni i sprawdź, czy będzie szczekał mniej.

W wielu przypadkach ta metoda się sprawdza. Psy, którym właściciel poświęca zbyt mało czasu po długiej, wyczerpującej zabawie czują się o wiele lepiej i co za tym idzie – mniej szczekają. Niektórzy znaleźli inne rozwiązanie tego problemu. Cierpliwie i systematycznie uczą swojego psiaka specjalnej komendy np. o haśle „SPOKÓJ” czy „CISZA”. Robią to nagradzając za dobre zachowanie, a nie karząc za pomyłki, co jest w tym przypadku najważniejsze.

Jeżeli nie możemy znaleźć przyczyny…

Niekiedy bardzo ciężko jest nam znaleźć przyczynę szczekania – w wielu przypadkach nie jest to tak oczywiste. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się wtedy razem z psem do behawiorysty, który może okazać się bardzo pomocny. Specjalista świetnie poradzi sobie z każdym przypadkiem, jednak nie zrobi tego sam. Ważne jest, aby na szkolenia uczestniczył pies, jak i właściciel. To właśnie opiekun ma największy wpływ na zachowanie zwierzęcia po zajęciach.

Podsumowanie

Jak widzimy, jest naprawdę ciężko wyznaczyć jedną, uniwersalną przyczynę nadmiernego szczekania psów. Jeżeli jednak takie zachowania zwrócą naszą uwagę – nie wolno czekać. Należy jak najszybciej podjąć kroki w kierunku zaradzenia temu problemowi. Pomożemy wtedy i zwierzęciu i sobie – życie z psem będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze.
Mówi się, że zachowanie psa jest odbiciem zachowania jego właściciela. Jest w tym trochę prawdy. Należy przyznać, że spokojnemu właścicielowi łatwiej jest wychować cichego i ułożonego pieska. Zapewniajmy swoim pupilom to, co najlepsze i starajmy się im pomagać, a gwarantujmy, że Wasze zwierzaki to docenią i odwdzięczą się tym samym!