Aktywność fizyczna psa. Jak często wychodzić na spacery?

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Wychodzenie z psem na spacery jest nieodłączną częścią dziennej rutyny każdego dobrego właściciela. Nasze zwierze, niezależnie od rasy, potrzebuje dużej dawki ruchu i rozrywki! Spacer nie jest tylko okolicznością do wykonania toalety, jest to świetną okazją do zaspokojenia tzw. psich potrzeb. Często zadajemy sobie pytanie: „Jak często i gdzie wychodzić z psem na spacer?”. Przychodzimy Wam z pomocą i podpowiemy, jakich zasad przestrzegać. Zapraszamy do dalszego czytania!

Spacery ze szczeniakiem

Jak się okazuję, kwestia spacerów ze szczeniakiem prezentuje się inaczej, niż w przypadku dorosłego psa. Trwa przekonanie, że powinniśmy z pupilami wychodzić jak najczęściej. Czy jest ono prawidłowe?
Faktem jest, że szczeniaczki mają mało pojemny pęcherz i do końca nie potrafią przekazać właścicielowi, że potrzebują się załatwić. Pamiętajmy jednak, że cały dzień pieska nie może opierać się na spacerach! Szczeniaki potrzebują czasu na odpoczynek i długi sen, dzięki czemu mogą odpowiednio rosnąć i się rozwijać. Specjaliści stwierdzają, że powinniśmy zabierać je na spacer dwa razy dziennie po pół godziny (co, mimo pozorów, nie jest długim czasem) i dodatkowo wychodzić z nimi częściej na krótko, aby mogły się załatwić. Taki plan powinien być praktykowany przez każdego właściciela dla zdrowia i zadowolenia szczeniaczka.

Spacery z dorosłym psem

Nie każdy pies potrzebuje tyle samo ruchu. Zależy to od jego rasy, wieku czy temperamentu. Panują jednak zasady, których należy przestrzegać aby zadowolić naszego czworonoga!
Mówi się, że każdy pies potrzebuje przynajmniej trzech wyjść dziennie. Jeden długi, główny spacer, na którym zwierzak się wyszaleje i dwa krótsze, służące do załatwienia się. Przerwy między nimi powinny być jak najbardziej regularne. Pies wyprowadzany raz co godzinę, innym razem co osiem godzin nie będzie mógł przewidzieć pory wyjścia, a co za tym idzie – nie będzie się czuł komfortowo. Starajmy się wyprowadzać nasze psy o zbliżonych porach, a na pewno wyjdzie im to na dobre.

Najlepszy spacer – gdzie?

Jeżeli chodzi o miejsce spaceru – pieski nie są bardzo wybredne. Każdy właściciel wie, że zwierzak będzie cieszył się i z chodzenia po parku, jak i po chodniku obok drogi. Nie oznacza to jednak, że należy wyprowadzać te zwierzaki gdzie popadnie. Najlepiej zabierać je w miejsca, gdzie mogą spokojnie biegać bez smyczy. Parki czy specjalne strefy wyznaczone dla psów są świetnym rozwiązaniem! Dobrze też wybierać te miejsca, gdzie pupil może swobodnie znaleźć sobie kompana do zabawy. Warto też urozmaicać życie pieska poprzez zmienianie miejsc spacerów. Jeżeli nie masz dużo możliwości, wybierz się do parku np. inną drogą. Piesek na pewno zauważy tą zmianę!

Jak ważny jest spacer w życiu psa?

Spacer dla psa jest najważniejszym punktem dnia. Możemy powiedzieć, że czekają one na niego i wręcz nie mogą się doczekać wyjścia! Wszyscy wiemy, że pies, któremu zapewniona zostaje dzienna dawka ruchu jest szczęśliwszy i zdrowszy. Nie każdy niestety zdaje sobie sprawę, jak może zachowywać się pies, który jest niewystarczająco często wyprowadzany.

Pies nie mający wystarczającej możliwości rozładowania emocji podczas spaceru, będzie szukał alternatywy gdzieś indziej. Demolka, pogryzione meble czy buty, nadmierne szczekanie to tylko niektóre zachowania, jakie pies może przejawiać. Mogą one być dla nas sygnałem, że należy zabrać swojego czworonoga na długi, wyczerpujący spacer, który zaspokoi wszystkie jego potrzeby.

Podsumowanie

Podsumowując: ruch to zdrowie i dla psa, i dla właściciela. Jesteśmy pewni, że spacery nie będą dla Was tylko nudnym obowiązkiem, ale też okazją do zawiązania mocniejszych więzi z pupilem. Korzystając z naszych rad możecie mieć pewności, że Wasz zwierzak będzie zadowolony z codziennych spacerów, na które z utęsknieniem będzie wyczekiwał!