Wzdęcia u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź nasze produkty

Legowisko dla psa - Canlusso - Elegant - butelkowa zieleń karo

Legowisko dla psa

Wzdęcia, bądź też gazy jelitowe to stan, w którym gazy zbierają się w układzie trawiennym i uchodzą na zewnątrz organizmu z jelita grubego. Składają się na nie głównie metan, dwutlenek węgla, siarkowodór, azot i tlen. Pojawiają się u wielu przedstawicieli psów, stanowią również uciążliwy problem zarówno dla samych psów, jak i ich właścicieli.

Przyczyny wzdęć u psa

Najczęstszą przyczyną wzdęć u psa jest jego nieprawidłowe odżywianie w postaci podawania ciężkostrawnej karmy. Największe ryzyko wystąpienia wzdęć występuje po spożyciu roślin strączkowych, niedojrzałych warzyw czy produktów o wysokiej zawartości cukru. W psiej diecie nie powinny znaleźć się takie rzeczy jak cebula czy kapusta. Ta pierwsza dodatkowo prócz ryzyka wzdęć może także wywołać zatrucie. Drugim, nie mniej ważnym czynnikiem, są poważne schorzenia lub ostre zatrucie psa, nietolerancja na niektóre składniki lub alergie pokarmowe. Kluczową rolę odgrywają tu produkty zawierające glukozę, fruktozę i gluten. Należą do nich zarówno wytwory zbożowe, ale też niektóre karmy bez zbożowe. W występowaniu wzdęć istotną rolę może odegrać zespół jelita drażliwego, zespół leniwego jelita lub zaburzenia trawienia. Niektóre rasy psów, jak choćby mopsy, w związku z wystąpieniem zmian strukturalnych, jak na przykład brachycefalia, mogą również być narażone na wzdęcia. W tym wypadku jest to wynik połykania razem z żywnością powietrza i gromadzenia się gazów w jelitach.

Jak rozpoznać wzdęcia u czworonoga?

Objawy w dużej mierze zależą od nasilenia wzdęć. Czasem może być to ulatnianie się gazów i towarzyszący temu przykry zapach, czasem mogą też im towarzyszyć wydobywające się z brzucha odgłosy, ucisk i wywołany tym ból brzucha, a także skulona postawa. Wiąże się z tym również utrata apetytu. Prócz tego mogą pojawić się charakterystyczne kolki i podobne do skurczów bóle. Niepokojące są również biegunki, wymioty i utrata wagi, a także pozycja półleżąca ze złożoną na łapach głową. W razie wystąpienia takich objawów należy udać się do weterynarza natychmiast, gdyż wzdęcia mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Leczenie i profilaktyka

Lecząc wzdęcia, można doraźnie podawać psu symetykon albo dimetykon, jak choćby Espumisan (łyżeczka od herbaty bądź 1 kap na około 10 kg wagi psa). Można też stosować leki rozkurczowe, na przykład drotawerynę (np. NO-SPA). Ważne jest też wzmacnianie flory bakteryjnej jelit. Tu świetnie sprawdzają się probiotyki i jogurt naturalny. W drugiej kolejności należy zadbać o zmianę karmy. Ważne, by była ona lekkostrawna, z dużą ilością substancji balastowych. Żeby zapobiegać wzdęciom, ważne jest zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej ilości ruchu oraz optymalizowanie częstotliwości i objętości posiłków. Zapomnijcie o podjadaniu na spacerze oraz przekąskach ze stołu. Jeżeli w Twoim domu mieszka więcej niż jeden pies- koniecznie wyposaż się w więcej niż jedną miskę na karmę i rozstaw je w różnych miejscach, najlepiej na podwyższeniu.