Kto oprze się słodkiemu wzrokowi naszych pupili, kiedy tak bardzo proszą o mały kawałek jedzenia?
Częstowanie psa przysmakami ze stołu, pogłębia nawyk skomlenia i uniemożliwia nam spokojne spożywanie posiłków. Decydując się na takie „nagradzanie” należy pamiętać, że niektóre pokarmy, które spożywamy na co dzień, dla psa mogą być bardzo niebezpieczne.
- Ksylitol
Słodzik, będący w składzie niektórych słodyczy, wypieków czy paście do zębów. Jego spożycie przez psa, może wywołać spadek cukru we krwi oraz niewydolność wątroby. Pierwsze objawy zatrucia to wymioty, letarg i problemy z koordynacją. W późniejszym czasie mogą wystąpić drgawki.
- Alkohol
Alkohol działa tak samo toksycznie na organizm psa jak na ludzki. Ze względu na małą masę, efekt toksycznego zatrucia występuje dużo szybciej. Pojawiają się wymioty, biegunka, problemy z koordynacją i oddychaniem. Pies może zapaść w śpiączke a nawet umrzeć.
- Awokado
Owoc uwielbiany przez rzesze ludzi, zawiera dużo substancji odżywczych. Awokado ma w swoim składzie jednak grzybobójczą toksynę tak zwany persin. Jest ona silnym alergenem dla naszych czworonożnych pupili i może wywołać biegunkę i wymioty.
- Kawa
A w szczególności jej składnik – kofeina. Jest bardzo niebezpieczna dla psa. Może powodować znacznie przyspieszenie akcji serca a w konsekwencji powstawanie groźnych dla życia psa, arytmii.
- Cebula
Regularne spożywanie przez psa takich warzyw jak cebula, może prowadzić do wystąpienia anemii. Dużą ilość zjedzona na raz, może spowodować zatrucie a w efekcie osłabienie i wymioty.
- Orzechy makadamia
Ten rodzaj orzechów jest bardzo szkodliwy dla psów. Zjedzenie samych lub np. z czekoladą może wywołać silną reakcję toksyczną – drżenie mięśni, wymioty, gorączka.
- Winogrona i rodzynki
Jeśli chcesz dawać psu do zjedzenia owoce, to winogrona i rodzynki mogą nie być dobrym wyborem. Już zjedzenie niewielkiej ilości wpływa negatywnie na pracę nerek i może spowodować nawet ich niewydolność. Wymioty to pierwszy objaw zatrucia.
- Kości (szczególnie drobiowe)
Kość to niewątpliwie jeden z największych przysmaków psów. Stanowi też swego rodzaju „atrybut” naszych czworonożnych pupili. Jednak szczególnie kości drobiowe, ze względu na swoją kruchliwość mogą utkwić w przewodzie pokarmowy i spowodować perforacje.
- Surowe jajka
Dieta bogata w jajka, jest jak najbardziej wskazana dla naszych pupili. Należy jednak pamiętać aby unikać surowych pokarmów – istnieje ryzyko zatrucia salmonellą.
- Słodycze
Podobnie jak dla ludzi, słodycze są wielkim przysmakiem psów. Jednak tak samo jak u nas, mogą powodować u nich cukrzycę, otyłość i próchnicę zębów.
Wyżej wymienione produkty, łatwo zastąpić innymi – zdrowszymi dla psów. Najlepiej całkowicie wykluczyć je z diety pupili.