Psy podobnie jak ludzie są narażone na wiele chorób, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Na szczęście możemy chronić je za pomocą szczepień. Są one w pełni bezpieczne, obowiązkowe i zalecane przez lekarzy weterynarii.
Szczepienia polegają na podaniu zastrzyku powodującego wytworzenie przeciwciał i ochronę przed daną chorobą. Niektóre szczepienia muszą być odnawiane co rok.
W przypadku kaszlu kenelowego drogą podania szczepionki jest nos.
Kiedy należy podać pierwszą szczepionkę?
Przyjmuje się, że szczenięta powinny otrzymać pierwszą dawkę szczepionki między 6 a 8 tygodniem życia a następną za 2 tygodnie. Gdy pies będzie starszy warto udać się do weterynarza i z aktualizować potrzebne szczepienia.
Na co szczepić psy?
- Parwowiroza – Spowodowana jest przez wirusy CPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt psa z kałem, śliną lub moczem chorych zwierząt. Najbardziej narażone na infekcję są szczenięta oraz niezaszczepione starsze psy. Objawia się silną biegunką ( często krwistą) wymiotami i gorączką co prowadzi do odwodnienia. Choroba wymaga agresywnego leczenia głównie poprzez nawadnianie psa. Niestety śmiertelność w chorobach wywołanych przez parwowirus jest wysoka i dlatego tak ważne jest zadbanie o przeprowadzenie wszystkich szczepień.
- Nosówka – Wirus nosówki jest przenoszony przez kichanie, kontakt z moczem, śliną lub kałem. Atakuje kilka układów organizmu w tym oddechowy i neurologiczny. Pierwszymi objawami są kaszel, kichanie, nadmierny śluz z nosa,gorączka i wymioty. Pies traci na wadze i staje się ospały. Nie ma lekarstwa na nosówkę, należy działać objawowo. Niestety po przechorowaniu nosówki psy mogą cierpieć na różne choroby przewlekłe jak padaczka czy skurcze mięśni.
- Leptospiroza – Choroba wywołana przez określone bakterie zwane leptospirami. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z moczem nosiciela lub picie zakażonej wody. Choroba długi czas pozostaje uśpiona w organizmie nie dając żadnych objawów. Rozwój choroby, pies będzie manifestował wysoką gorączką, wymiotami, biegunką, ciemnym kolorem moczu, ospałością i odwodnieniem. W przeciwieństwie do chorób wirusowych, leptospiroza wywołana jest bakteriami dlatego podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, nawadnianie i leczenie objawowe. Szczepienia to najlepsza profilaktyka na leptospiroze, ważne aby pies otrzymywał co roku dawki przypominające.
- Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby) – Choroba wywołana przez adenowirus CAV-1. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub pokarmową. Pierwsze objawy jakie można zauważyć to gorączka, biegunka, kaszel i zapalenie gardła. Leczenie polega na intensywnej płynoterapii. U zwierząt, które nie przyjmują pokarmu konieczne będzie żywienie pozajelitowe. Aby zapobiec rozwojowi sepsy weterynarze często stosują antybiotykoterapie o szerokim spektrum działania. Często zastosowanie mają też glikokortykosteroidy. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie Rubartha jest szczepienie, które w naszym kraju jest obowiązkowe i wykonuje się je w około 8 – 10 tygodniem życia szczeniaka.
- Wścieklizna – Choroba wywołana przez wirus RNA z rodziny Rhabdoviridae. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w następstwie pogryzienia przez dzikie zwierzę. Wirus przenosi się głównie w ślinie ale może występować też w moczu i kale. Jeśli chodzi o objawy można wyróżnić 3 fazy:
- Prodromalną (gorączka, zmiana zachowania, poszeżenie źrenic)
- Podniecenia (ślinotok, zwiększona agresja, niezborność ruchowa)
- Porażenia (porażenie kończyn, krtani, gardła)
Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną dlatego tak ważne są obowiązkowe szczepienia. Powinno się je wykonać w 3 miesiącu życia psa i regularnie powtarzać.
Ile kosztuje podanie szczepionki psu?
Ceny są różne i zależą od ośrodka w jakim zostanie podana. Jedno jest pewne, są znacznie mniejsze niż koszt ewentualnego leczenia takich chorób jak np. nosówka, o uniknięciu niepotrzebnego cierpienia psa już nie wspominając.