Jeśli dokładnie przyjrzymy się naszym pupilom zobaczymy, że każdy z nich posiada charakterystyczne, twardsze wąsy. Odgrywają one bardzo istotną rolę w przyswajaniu bodźców zewnętrznych a także mogą manifestować emocje, które czuje pies.
Znajdują się na nich skupiska receptorów dotykowych, wysyłających informacje do mózgu. Jeśli wibrysy dotkną jakiegoś przedmiotu lub zostaną poruszone przez prąd powietrza, impuls nerwowy kieruje wiadomość o otoczeniu do mózgu. Dostarczają informacji o rozmiarze i kształcie pobliskich przedmiotów a nawet o prędkości w jakiej się poruszają.
Psie wąsy – budowa i umiejscowienie.
Podobnie jak reszta sierści, wibrysy są zbudowane z keratyny, jednak ich grubość oraz elastyczność są znacznie większe. Psie wąsy możemy zaobserwować:
- nad oczami
- na policzkach
- na pysku
Ich rozmiar jest proporcjonalny do wielkości głowy pupila.
Psie wąsy – funkcja
Wibrysy pełnią 2 bardzo ważne funkcje w życiu naszych pupili.
- Ocena otoczenia
Już chwilę po narodzinach, szczeniaki wykorzystują wąsy aby dotrzeć do sutków matki. Są one szczególnie potrzebne, ze względu na bardzo słaby wzrok psów w pierwszych dniach życia.
W zależności od ich umiejscowienia na ciele, pozyskują różne informacje:
- Wąsy znajdujące się na pysku.
Ich zadaniem jest ocena zbliżających się obiektów pod kątem wielkości, kształtu i tekstury powierzchni. Pomagają psom wykrywać pożywienie oraz oceniać odległości
- Wąsy na policzkach
Pozwalają na swobodne poruszanie się w ciasnych pomieszczeniach a także odpowiadają za utrzymanie głowy psa nad wodą podczas pływania.
- Wąsy nad oczami
Ich zadaniem jest ochrona oczu. Kiedy wibrysy nad oczami otrzymają określony sygnał z otoczenia, kierują impuls do mózgu a ten wyzwala odruch mrugania.
- Przekazywanie emocji
Wibrysy zmieniają swoje położenie w zależności od emocji, które przeżywa nasz pupil:
- Szczęście, manifestowane jest uniesionymi wibrysami znajdującymi się nad oczami
- Strach , manifestowany jest drganiem, rozchyleniem i skierowaniem wibrusów do dołu
- Spokój i relaks, wibrysy będą rozluźnione ułożone wzdłuż kufy
Przycinanie psich wąsów – czy można to robić?
Tak jak pisaliśmy wyżej, psie wąsy to funkcjonalny narząd, pełniący określoną rolę. Ich korekta może zaburzyć ruch, utrzymywanie równowagi i możliwość wyczuwania zagrożenia.
Usuwanie wąsów u psa może powodować tymczasowe splątanie aż do przyzwyczajenia się i korzystania w większej mierze z innych zmysłów. Stres jaki niesie za sobą wyrwanie czy obcięcie psich wąsów może być manifestowany agresją.
W niektórych krajach, usuwanie psich wąsów jest zakazane.
Mogą one jednak samoistnie wypadać i następnie odrastać. Jeśli proces ten jest nasilony może wskazywać na problemy z zdrowiem:
- Stres
- Świerzb
- Infekcje
- Zaburzenia hormonalne